Možná se vám zdá, že je Míša takový ten jednodušší Američan, co se rád obklopí prsatými blondýnkami, točí filmy s hromadou výbuchů (a logických děr) a pak se tváří jako neviňátko, hrabajíc dolary z režisérského honoráře, který by sám o sobě nebyl nejmenší. Chlápek, co má za sebou Skálu, Armageddon nebo Transformers si zkrátka může nadiktovat libovolný počet nul. Bay ale, a tohle vážně není oslavný článek - jen shrnutí do očí bijících faktů, není žádný hlupák. Způsob jakým se po zádech strýčka Spielberga vyhoupnul do hollywoodského showbusinessu je... neuvěřitelný. A před pár dny mu přibyla další frčka, takže je na čase trochu bilancovat.

Už v roce 2001, po natáčení Pearl Harboru, který navzdory slabším tržbám vynesl Bayovi královský honorář, založil vlastní produkční firmičku Platinum Dunes, kde dával kamarádům od videoklipů a reklam práci, když je angažoval jako režiséry levných (10-20 milionů rozpočtu) hororů, které vynášely slušné peníze:

Texaský masakr motorovou pilou (10M rozpočet, 107M tržby)
3:15 zemřeš (19M rozpočet, 108M tržby)
Texaský masakr motorovou pilou: Začátek (16M rozpočet, 52M tržby)
Stopař (max. 16M rozpočet, 25M tržby)
Nenarozeni (16M rozpočet, 72M tržby)
Pátek Třináctého (19M rozpočet, 90M tržby)

Až na mírně propadákového Stopaře jsou to všude milionové zisky, které padají Bayovi přímo do kapsy. I připravovaný remake Noční můry v Elm Street bude pravděpodobně stát do 20 milionů a už jen kvůli svému jménu vydělá čtyřnásobek (viz Pátek Třináctého). Bay to má moc hezky spočítané. V roce 2006, těsně před výrobou Transformerů, koupil od Jamese Camerona trikovou firmu Digital Domain, aby ji mohl zapřáhnout do výroby dílčích triků na robotickém blockbusteru, a ukousnout tak pro sebe další peníze ze stopadesátimilionového rozpočtu. Digital Domain sice nepatří k naprosté elitě (tj. nemá na ILM), ale často dělá na stejných projektech méně důležité sekvence, případně vyluxuje méně podstatné tituly. Tím ovšem není řečeno, že méně drahé, viz Zlatý kompas, G.I. Joe, třetí Mumie nebo Speed Racer. Ve výsledku tak může vydělávat skoro podobné peníze jako absolutní špička oboru, což znamená další obrovské balíky pro Baye, který si díky producentským podílům na Transformerech odnesl domů desítky milionů dolarů. Ten kluk prostě ví, jak si vydělat.

A dokázal to i tento týden. Všichni přemýšleli, co asi musel Paramount Bayovi slíbit, aby ho donutil odložit plány na "nějaký ten komorní film" a začít pracovat na třetích Transformerech. Dvacet, třicet, čtyřicet milionů? Ne, něco mnohem lepšího. Bay donutil Paramount, aby podepsal s Platinum Dunes exkluzivní smlouvu o distribuci a podílech, což znamená, že teď bude Platinum Dunes moci plodit mnohem více filmů a tedy generovat vyšší zisky. Současně s akvizicí ohlásil Bay i to, že Platinum Dunes hodlá rozšířit žánrovou působnost i na akční filmy a thrillery. To je zajímavá zpráva. Stranou desetimilionových zisků, které v delším horizontu jistě přinesou víc peněz než jednorázové navýšení honoráře za Transformers, a navíc upevní Bayovu pozici důležité hollywoodské kapacity (z produkčního hlediska), totiž visí zásadní fakt, že Platinum Dunes chtějí natáčet levné akční filmy.

To je žánr, který v poslední dekádě naprosto vymizel. Výjimkou budiž občasné pokusy ala Sejmi eso, Sejmi je všechny, ale tady mluvíme o studiovém zázemí, které by i přes nižší rozpočty (20-40 milionů) mohlo znamenat určitý posun vpřed a hlavně potenciální líheň pro nové talenty a staré borce, kteří se potácejí rodinnými komediemi. Co by takový Dwayne "The Rock" Johnson dal za poctivou akční sekanou? Tady by ji mohl dostat. A dostali bychom ji i my. Při kolísavých kvalitách hororů z Bayovy dílny sice lze očekávat spíš stravitelnou akční omáčku (v tom lepším případě), ale Bay moc dobře ví, jak by měla filmová akce vypadat, takže pokud na své svěřence trochu dohlédne a dá jim u Digital Domain režijní ceny, mohlo by dojít k alespoň částečné rehabilitaci žánru směrem odspoda.

Nutno dodat, že pokud se Platinum Dunes povede nakopnout akční filmy podobným způsobem jako horory, rozhodně na tom Paramount nebude tratit. Je ovšem třeba držet palce, hororová sekce má stabilní základnu příznivců a staví na nostalgii z originálů. V tomhle případě bude muset Bay trochu víc tlačit na pilu a nelekat se případných červených čísel. Snad má ušetřeno dost na to, aby mohlo jeho konto párkrát krvácet. :)