Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

imf vs. Hollywood #38: Scenáristická stávka skončila. Co všechno se podařilo vyjednat?


ikona
imf
imfmartin scorsesenewsletterscenáristická stávkataylor swifttéma
Dnešní vydání je zaměřené na konec stávky a detaily finální dohody. Témat je ale mnohem, mnohem víc!  

Vítejte u další sklizně postřehů zpoza showbyznysové opony (delší verzi najdete v mém newsletteru hollywood101.substack.com, který vychází každou středu, a nově je k dispozici i pro předplatitele, jimž nabízí přístup do archivu a bonusový obsah!), aneb co všechno se událo v Hollywoodu za zavřenými dveřmi v uplynulém týdnu.

[m:InlineTrailer{id:}]

Hollywoodští scenáristé slaví

V pondělí nad ránem dorazila do Evropy šťastná zpráva. Studia a streameři se po necelých pěti měsících stávkování domlouvají se scenáristy na kompromisu. V době, kdy píšu tyto řádky ještě neznáme přesně znění dohody, ale zákulisní klepy naznačují, v čem všem se podařilo uspět. Jakékoliv upřesnění budu doplňovat za chodu, ale momentálně je jasné zhruba toto: 

Navýšení honorářů: ANO

Tady šlo jednoznačně o ústupek ze strany AMPTP, protože navýšení je férové (byť o něco menší, než WGA požadovala). O peníze jde až v první řadě, samozřejmě. Zároveň je to nejsnazší ústupek. Už dříve se spočítalo, že vyhovění všem požadavkům by po finanční stránce nestálo víc než pár desítek milionů dolarů.

Navýšení residuals (tantiémy): ANO

Férové navýšení jako u honorářů plus znatelné zlepšení u projektů distribuovaných mimo USA. Pořád na hony vzdálené luxusním smlouvám s lineárními TV, takže to z nikoho neudělá milionáře. Na čtvrtletních šecích od streamerů nikdo výrazně nezbohatne, ale i tenhle kompromis je krokem dopředu.

Update: Zlepšení v zahraničních residuals je značné a odvíjí se od počtu zahraničních předplatitelů v milionech. Služby do 20 milionů předplatitelů budou platit 47 % amerických residuals, pak to stoupá (20-45 milionů - 60 %, 45-75 milionů - 75 %, víc než 75 milionů - 90 % domácích residuals). Doposud pouze americké streamovací platformy (např. Paramount+, ale překvapivě také (zatím) Max) jsou osvobozeny a budou platit nižší poplatky.

Bonusy za vyšší sledovanost: ANO

Streameři se domluvili na bonusech za úspěch, ale metrika je velkým tajemstvím a data sledovanosti se zřejmě budou předávat jen několika vyvoleným osobám ve vedení WGA, které dohlédnou na spravedlivé vyplácení odměn tvůrcům, jejichž projekty se ve sledovanosti tzv. utrhly.

Update: Pokud bude mít film/seriál sledovanost o 20 a více procent vyšší, než je průměr za daný rok, mají scenáristé nárok na bonus. Metrika bere v úvahu americký trh a sledované období je dlouhé 90 dní. Výše bonusu závisí na délce a rozpočtu projektu. Za půlhodinovou epizodu seriálu činí 9 tisíc dolarů, v případě celovečeráku s rozpočtem nad 30 milionů dolarů to může být 40 tisíc dolarů.

Kvóty na počet zaměstnaných scenáristů: ČÁSTEČNĚ

Na projektech bude možné zaměstnat více lidí na delší smlouvu, pokud to bude odpovídat rozsahu a potenciálu projektu. Hlavní slovo však bude mít showrunner zodpovědný za daný seriál. Nemělo by se stát, že na velké show bude pracovat jen jeden scenárista, ale pokud půjde zároveň o showrunnera (máme tu pár takových), je to na jeho zodpovědnost. Zároveň si zadavatel nechává právo navržené počty rozporovat a požádat o nezávislé přezkoumání.

Update: Víz níže

Minirooms: ČÁSTEČNĚ

Scenáristické inkubátory, v nichž se během několika týdnů upečou náměty epizod a následně se jde natáčet s jedním, dvěma scenáristy na place (a v titulcích). To byla jedna z největších bolestí WGA. Studia a streameři námitkám vyhoví. Minirooms budou pokračovat, ale zúčastnění budou mít roli i v další fázi preprodukce a produkce. Navíc dostanou lepší záruky, možnost být u natáčení, nebo být uvedeni minimálně na filmových databázích a zařadit si tak práci na projektu oficiálně do svého portfolia. Tvrdě vybojovaný kompromis, protože tohle bylo téma, o němž se diskutovalo do poslední chvíle.

Update: Viz níže

A.I.: ČÁSTEČNĚ

Nejvíce medializovaná a momentálně nejtajemnější položka finální dohody. Scenáristé si prý uhájili své duševní vlastnictví, ale studiím a streamerům zůstal manévrovací prostor pro experimenty. Co to znamená? To zatím nikdo neví. Co všichni tuší jest, že nejrůznější entity mimo systém budou stejně zveřejněné scénáře na trénink A.I. používat a nástrojů, které by rozeznaly případné falzifikáty (podobně jako je to u diplomových prací na univerzitách), zatím moc neexistuje. Pokud vzniknou, vždy to bude hra na kočku a myš, kdy podvodníci budou mít určitý náskok. Pozitivní nicméně je, že autorské právo se v této fázi dočkalo zastání a nějaké opory v rámcové dohodě.

Update: A.I. není a nebude považováno za scenáristu a její výstup není „hotovým” literárním dílem, které lze použít. Scenáristé mohou při tvorbě využít A.I., pokud o tom studio výslovně informují a dojde k souhlasu obou stran. Studio nemůže vyžadovat použití konkrétního nástroje a musí scenáristu seznámit s tím, že mu poskytlo podklady či jiné materiály, které byly vygenerované nebo částečně vygenerované pomocí A.I. WGA si vyhrazuje právo zakázat zneužívání konkrétních děl ve snaze trénovat algoritmy umělé inteligence.

Co se bude dít dál? Smlouva se ratifikuje a na řadě budou jednání se SAG-AFTRA. Je fascinující, že 48 hodin po vyhlášení dohody se ještě neobjevila oficiální zpráva o zahájení jednání mezi AMPTP a herci, ale nenechte se mýlit. Právě v okamžiku podobného ticha před bouří se toho v zákulisí vyřeší nejvíc. Ať už se herci domluví během dnů či týdnů, na horizontu se objevují nové bitvy. SAG-AFTRA chce využít situace a schválila 98 % hlasů stávku proti videohernímu byznysu. Nebude první, dlouhých šest měsíců už se stávkovalo v letech 2016-2017, ale nyní jsou tříáčkové videohry na hollywoodských hercích závislejší než kdy dřív. 

V případě videoher jde ale zatím o varovný výstřel, protože příští týden se zástupci SAG-AFTRA a největších videoherních studií sejdou k jednání nad novými podmínkami. Jak už jsem říkal nedávno, majiteli těch největších studií jsou často filmová studia (nebo jejich korporátní rodiče), takže to bude sraz starých známých.

Čím dříve začnou herci jednat, tím dříve se Hollywood rozjede na plné otáčky. Vyložení optimisté volají po nastartování televizních produkcí mezi Díkuvzdáním a Vánocemi, ale realisticky se dočkáme až v lednu 2024, což ohrožuje i tzv. mid-season starty televizních seriálů. Řada stanic může profitovat z toho, že má scénáře hotové, případně nedá tolik práce je napsat a zprodukovat (sitcomy nebo procedurálky bez náročné postprodukce), ale připravte se na mnoho repríz, re-releasů a různých programových gymnastik, jen aby to vypadalo, že se vlastně „zas tak moc nestalo”.

Update: Pár hodin před vydáním newsletteru se objevilo kompletní znění dohody. Je v něm pár kompromisů, ale zejména v oblasti navýšených honorářů, kompenzací za minirooms (v dokumentu označeny jako development rooms), se podařilo scenáristům téměř uhájit původní návrhy. K navýšení došlo u residuals, jsou zde odměny „za úspěch”. Co se týče povinného zaměstnávání (kvót na scenáristy), tam studia ustoupila částečně, ale jsou definovány počty scenáristů podle počtu epizod seriálové sezóny (3 scenáristé do počtu 6 epizod, 5 scenáristů v případě 7 až 12 epizod, 7 scenáristů pro sezóny se 13 a více epizodami). V délce kontraktů museli scenáristé trochu ustoupit, definitivní rozhodnutí bude na showrunnerech a záruky jsou kratší, než WGA požadovala. AMPTP musí mimochodem nově platit také za znovuuvedení titulů na FAST/AVOD platformách a to v plném rozsahu. 

Konkrétní údaje jsem doplnil k jednotlivým položkám výše (residuals, bonusy za úspěch, A.I.). Všichni teď slaví, studia nakonec budou stát ústupky cca 233 milionů dolarů ročně, původní požadavek byl cca 430 milionů ročně a květnovou protinabídku od studií lze vyčíslit na 86 milionů dolarů. Kompromis a spokojenost na obou stranách. 

A když už jsme u těch čísel, Drew Carey, populární americký komik a moderátor (Price is Right) se stal symbolem stávky scenáristů. Možná ho neznáte, ale Drew si během let solidně vydělal a rozhodnul se o své jmění částečně podělit, když celých pět měsíců zval scenáristy do burgrárny Bob’s Big Boy a baru Swingers. Jídlo i pití zdarma se během mnoha týdnů postaralo o aktuální sekeru cca 650 tisíc dolarů, kterou se Drew zavázal uhradit. A protože stávka oficiálně končí o půlnoci (u nás v devět ráno, tj. několik desítek minut po zveřejnění tohoto newsletteru), mají scenáristé poslední možnost se napít a najíst na jeho účet. 

Stephen Fry: Harry Potter a ukradený hlas

Když už jsme u těch herců a jejich obav z umělé inteligence, jde nám rovnou do cesty legendární Stephen Fry – britský národní poklad a majitel zlatého hlasu, který můžete slyšet z bezpočtu nahrávek, audioknih s Harrym Potterem, rádiových relací atd. atd. A právě v tom je ten problém. Existují stovky, možná dokonce tisíce hodin Fryova medového barytonu, což je ideální zdroj pro trénink nástrojů A.I. a následného generátoru audioklonu. Někde venku po internetu tak běhá falešný Stephen Fry a věrohodně přeříká cokoliv, co mu napíšete do textového políčka.

Odborníci před tím varovali už dlouho, v newsletteru jsme to probírali několikrát, ale teď se to děje i bohatým a slavným celebritám. Stephen Fry už je samozřejmě starší, takže ho to právem vyděsilo, ale jeho agenti na obou stranách Pacifiku nevědí, co s tím. Není koho zažalovat, tvůrce historického dokumentu, pro nějž byl voice-over vygenerován, se sice dohledat podařilo, ale autora samotného nástroje nikoliv. Fry je tak velmi pravděpodobně jen prvním v řadě.

A to mluvíme o neoficiálních pokusech. Spotify už na vybraných podcastech (jejich tvůrci se experimentu účastní dobrovolně) testuje nástroje umělé inteligence, které nahrávky automaticky přeloží do jiných jazyků při zachování původních hlasů. Už jsem se o tom zmiňoval u dabingů, kde existuje proof of concept technologie. Spotify už má u podcastů jako Armchair Expert nebo Diary of the CEO k dispozici ukázky ve španělštině, francouzštině a němčině. Pro autory podcastů je to možnost oslovit mnohem širší publikum. Tady by mohla být nová “fíčura” přijata s otevřenou náručí. Momentálně to oproti originálu zní dost plechově a bez výrazu, ale dejte tomu chvilku a nástroj od OpenAI vychytá všechny mouchy.

Marty vs. blockbustery

Před čtyřmi roky se redaktor britského filmového časopisu Empire, Nick de Semlyen, bezelstně zeptal Martina Scorseseho, co si myslí o procesu omlazování ve filmech od Marvelu. Bylo to v návaznosti na omlazování v Irčanovi. Scorsese tehdy rozjel svou křížovou výpravu proti lunaparkovým atrakcím od Disneyho a jeho komiksákům, která trvá v podstatě dodnes. A svezli se na ní i jiní režiséři, co si neodpustí kopnutí do „současného Hollywoodu plného barevných pláštěnek”. Jistě, je to dobré PR, protože takový komentář – byť často vytržený z kontextu – média ráda rozmáznou, ale už se z toho stalo klišé, kterému se jiní novináři rádi vysmívají, případně používají Martyho „This is Cinema” s mírně ironickým nádechem.

U příležitosti premiéry své epické detektivky na Apple TV+ se nám do toho Scorsese zamotává o fous víc. Prý je třeba za tu „cinemu” bojovat, tak jako to dělá Chris Nolan nebo bratři Safdieové. Je potřeba točit hodnotné, nikoliv jen drahé filmy, aby si budoucí generace diváků nemyslela, že letní marvelovka je zlatým standardem americké kinematografie. Velký film a velkofilm nejsou totéž!

S řadou Martyho podoteků lze s přimhouřenýma očima souhlasit, ale kritizovat streamery za to, že ponížili film na pouhopouhý obsah a nechávat se vydržovat Netflixem (Irčan) a Applem (Zabijáci rozkvetlého měsíce), to zavání sezením na dvou židlích, jakkoliv bych si vsadil, že Scorsese miliony dolarů ze svého honoráře použije na záchranu raritních filmových kopií v rámci The Film Foundation.

Prime Video s reklamními vsuvkami

Amazon Prime Video je další streamovací platformou, která nabídne předplatné s reklamními vložkami. I když, to vlastně není přesné. Prime Video zůstane se svým předplatným na stávající úrovni a kdo nebude reklamy chtít, ten si bude moci připlatit tři dolary měsíčně, aby se jich zbavil. Nový model bude v lednu nasazen v USA a v Kanadě, později také v Německu, Francii, Velké Británii, Španělsku, nebo v Mexiku.

Vrtá vám hlavou ten netradiční příplatkový systém? Inu, to je jednoduché. V USA má Prime zaplacený obrovská spousta lidí z jednoho jediného důvodu – bezplatné expresní doručování jakéhokoliv zboží. A protože Američané přes Prime nakupují VŠECHNO, vyplatí se jim předplatné už při druhé, třetí objednávce (sám jsem takhle v USA fungoval, takže to mohu potvrdit). 

Prime Video je pro tyto zákazníky bonusem, který málokdy využívají. Už proto nelze brát vážně Amazonem kdysi reportované číslo 200 milionů „uživatelů” Prime Video. Většina těchto uživatelů službu nikdy nezapnula a ani neví, že ji má k dispozici. A tito zákazníci si logicky ani nevšimnou, že jim v předplatném naskočily nějaké reklamy. Kdyby se však základní předplatné Prime zvedlo a naopak by se objevilo nějaké nové levnější, ale s nějakým háčkem, vzbudilo by to nepatřičnou pozornost. Takhle se jen provede neviditelná změna a komu se nebude líbit, ten se může za nějaké ty drobné vykoupit. 

Co se tentokrát nevešlo

Je toho překvapivě hodně. Seriálový spinoff Johna Wicka jménem Hotel Continental měl poměrně tichou premiéru, ale nevyhnul se mu review bombing kvůli účasti Mela Gibsona. Překvapivě nejde jen o hněv online skupinek, co sázejí jedno minimální možné hodnocení za druhým, narážky na Gibsona a „všeobecné zhnusení” nad castingem vyjadřují i angažovaní profesionální recenzenti. 

Taylor Swift oznámila, že její koncertní film se 13. října rozeběhne i po světě. Nepotvrdily se tedy zvěsti, že se bude se zámořskou premiérou čekat až do startu evropské části turné. Na stránkách zpěvačky si můžete po zadání města nechat vyběhnout nejbližší kinosály. Už teď jsou potvrzené kinořetězce v Německu, Francii, nebo Velké Británii (Odeon) a další budou přibývat, až je začnou Swifties bombardovat, kdy že bude premiéra v jejich kině. Oznámení české premiéry je tak řádově otázkou dnů, zbývá jen akceptovat podmínky AMC, přes které Taylor Swift zajišťuje nejen americkou, ale i globální distribuci.

Streameři (Netflix, Disney+, Max a další) se spojují ve Streaming Innovation Group, což je zcela nepokrytě skupina, která má „vylepšit postavení streamovacích platforem na americké politické scéně a přinést nové možnosti spolupráce na chystané legislativě týkající se online videa”. Přeložil bych vám to do srozumitelné češtiny, ale všichni asi tuší, odkud vítr vane. Z trezorů plných peněz. Možná je to i přímá reakce na agendu tzv. net neutrality, která se opět objevuje na politické scéně. Proti škrcení internetových kabelů směrem ke streamerům je potřeba se postavit čelem. Jeden za všechny, všichni za jednoho!

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace