Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Útěk: Recenze


ikona
Rimsy
agnieszka Smoczyńska fuga gabriela Muskała útěk
Když nejen zapomenete, kým jste, ale navíc si od znovuobjevené rodiny udržujete odstup, něco je špatně. A zjištění, o co se jedná, určitě nebude příjemné... 

Česká stopa v podobě hudby Filipa Míška doplňuje novinku Agnieszky Smoczyńské, která zaujala před třemi lety imaginativní muzikálovou směsicí Vábení sirén. Nyní přichází s pomalým dramatem o jedné tragické rodinné události, který u nás už viděli diváci v Karlových Varech. Zaujme však i návštěvníky kin mimo festivalovou scénu?

Nekompromisní a pořádně dlouhý úvodní záběr nám představí tajemnou ženu, která se zcela dezorientovaně motá metrem. Brzy se zjistí, že se jedná o dva roky pohřešovanou Kingu, na kterou kdesi na venkově čeká manžel, malý syn i rodiče. Kinga se se svou nově poznanou identitou těžko smiřuje a ke svým nejbližším nenachází vztah úplně snadno. Postupem času si však tu a tam na něco vzpomene a divák už tuší, že rozluštění téhle záhady zrovna poklidné nebude.

Až na občasné delší záběry se Smoczyńská drží přísného minimalismu, takže se nedočkáme přehršle hudby či dechberoucích vizuálů. Vše je podřízeno pomalému tempu a vzpomínkové mlze, jíž se místy skutečně nesympatická hrdinka prokousává. Problém je však v tom, že film se tak moc snaží vyhnout patosu, až je v důsledku přehnaně chladný. Drží si od diváka odstup, nedovolí nahlédnout hlouběji do svých postav a tím pádem nás jejich osud ani kdovíjak nezasáhne.

Samotná disociativní fuga, jak se diagnóza hrdinky nazývá (mimochodem velmi zajímavý problém, přečtěte si o něm něco víc), je zjevně pouhým rámcem k symbolickému útěku z nespokojeného života a před vlastními problémy. Silný motiv, jenž je však vinou odpoutaného zpracování v zásadě nerozpracován. Což je zvláštní i vzhledem k faktu, že protagonistka Gabriela Muskała, na jejímž výkonu snímek stojí a padá (a rozhodně spíše stojí), si i napsala scénář. Navzdory ženské ruce podepsané pod příběhem na papíře i napsané na režijní stoličce, se však emoce z Útěku kutají velmi těžce.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar 6/10

Rimsy

Až příliš chladně a odtažitě podané rodinné drama o jedné ženě, která se ocitla ve velmi nezvyklé psychiatrické situaci. Má to své momenty, ovšem výsledek nijak zásadní dojem nezanechá.


Podobné filmy

© copyright 2000 - 2019.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace