Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

TOP 11 hollywoodských hitů, které (údajně) prodělaly miliony dolarů


ikona
TedGeorge
batmandaniel radcliffedark knightDarth Vaderdavid yateseddie murphyforrest gumpharry potterharry potter and the order of the phoenixharvey weinsteinhayden christensenhobbithobithvězdné válkykevin costnermilos formanoliver stonepán prstenůparamounttemný rytíř povstaltom hankswarner bros.warneřiweinstein
V továrně na sny pracují hodně kreativní účetní... 

Dáme si další tržební TOP jedenáctku? Souhlasím, dáme. Před sebou máte necelý tucet filmů, jež jsou považovány v „tržebně gramotných“ kruzích za velké hity. Má to ale jeden háček. V hollywoodských studiích pracují kreativní účetní, kteří dostali jednoduchý rozkaz: „Nějak se postarejte, aby ty filmy na papíře prodělaly“. Tak se stalo a lidé se dodnes smějí vychytralým studiím, která poslala do mínusu opravdu hodně úspěšné filmy. "Proč to ale studia dělají? Vždyť je otázkou prestiže vykázat co nejvíc finančních tref. Koneckonců to i pozitivně ovlivňuje růst na akciových trzích, ne?“ - ehm, ptáte se.

To sice ano (a poslední dobou – dobře 10 let - se to v takové míře neděje), ale "občas" se před natáčením filmu uzavřely smlouvy, které účinkujícím umělcům (a v odborech se organizujícím přicmrndávajícím nádeníkům) měly zaručit procenta z profitu daného snímku v kinech. Studia se rozhodla být za škrty a pracantům nic nevyplatit. Jak to dělají, respektive dělala? To je samozřejmě tajemství šéfkuchaře sedícího na pokladničce, ale všeobecně se soudí, že se reálný profit rozepíše mezi nákladné reklamní kampaně, které využívají synergii jménem: „Vlastním studio, vlastním televizní stanici – přecením cenu reklamy – zaplatím sám sobě“. Nemluvě o splácení úroků z úplně jiných projektů, na které můžu díky chytrým fíglům použít právě ten „nechtěný“ profit. Mnohokrát přeceněné náklady každopádně končí v kapse šťastných studií.

Víte co? Dost už bylo vysvětlování, pojďme si proklepnout tu konkrétní jedenáctku. A ke čtení si otevřete libovolné červené z nějakého vinařství v Čejkovících. Doporučil bych Veverku, ale nechci být vlezlý a repetetivní.

8. Návrat Jediho (1983)

Rozpočet: 32,5
Americké tržby: 309
Celosvětové tržby: 475
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Pořád je tam nejlepší vesmírná bitva všech dob...
Vytáhni v hospodě: George Lucas je legenda, která podle všeho neuměla příliš dobře pracovat s herci a nejvíc jistá v kramflecích se cítila v postprodukci, kdy mohla do svých filmů přidávat přelomové triky a nekončící proud serepetiček. To jenom potvrdil Hayden Christensen, který se u příležitosti vydání speciální edice Návratu Jediho nechal slyšet, že vlastně ani nevěděl, co právě pro tenhle (čerstvě 35 let starý) film točí. Kdyby to věděl (mluvíme tu samozřejmě o závěrečném táboráku), zahrál by to prý úplně jinak. Mňoch.

 

Asi nebudu jediný, kdo si myslí, že z původní trilogie Hvězdných válek je Návrat Jediho tím nejslabším dílem. Neviním Ewoky ani rozkolísané tempo – spíš mi tu chybělo to okouzlení a otevřená pusa, kterou se mohly pyšnit projekce „prvních“ dvou dílů. To samozřejmě neznamená, že by byl Návrat průšvihem. To vůbec ne. Režisér Richard Marquand nám jen tak mimochodem dopřál (na dlouhou dobu vůbec nejlepší) vesmírnou bitvu. Jenomže tomu scházela ta osudovost Impéria vracejícího úder. Rozumíte tomu správně, mnohem raději bych na plátně viděl ten nerealizovaný scénář Lawrence Kasdana, který prý počítal se smrtí Hana Sola.

 

Co se tržebního veletoče týká, tak na ostudu s neexistujícím profitem upozornil především herec David Prowse, který si zahrál Dartha Vadera. Ten už kdysi řekl: „Občas mi přijde dopis z LucasFilmu, ve kterém stojí, že mě chtějí informovat o tom, že Návrat Jediho bohužel není v černých číslech a tím pádem mi neposílají žádné peníze. Nechci si stěžovat, ale mluvíme tu o jednom z nejúspěšnějších filmů všech dob…“ Prowse jistě nebude jediným. Odbory sice všem hollywoodským hercům, střihačům, kameramanům a dalším vyjednali všimné, ale chytré studio ten profit mimo jiné použije na uhrazení tzv. „Distribution fees“. Hádejte dvakrát, kdo si ten „poplatek“ účtuje…


7. Fahrenheit 9/11 (2004)

Rozpočet: 6
Americké tržby: 119
Celosvětové tržby: 222
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Neviděl jsem.
Vytáhni v hospodě: Hlavní roli si ve filmu zahrál bývalý americký prezident George Bush. Byť film vydělal skoro čtvrt miliardy babek jenom v kinech, dodnes z toho Bush neviděl ani cent. Já být jím, tak stylově soudím produkující Miramax (respektive Weinsteiny) o ušlý podíl ze zisku. Bez něj by ten film totiž byl o ničem.

Troufám si tvrdit, že „dokumentaristu“ Michaela Moorea nemá na MovieZone rád skoro nikdo. Tento nesympatický ultra-liberál totiž bez skrupulí manipuluje s fakty a do svých filmů si vybírá především informace, které se mu hodí do krámu. Fahrenheit 9/11 se mi přesto líbil, protože byl neskutečně zábavný. Moore už tenhle sukces nikdy nepřekonal a byť je třeba Sicko znovu velmi zábavný film, není se čemu divit. Takhle silné téma totiž jen tak nenajdete. Dobrá, jeho Bowling for Columbine je také velmi dobrý.

 

Kde je ta kontroverze? Fahrenheita distribuovalo studio Miramax, kterému tenkrát nevládnul nikdo jiný než Harvey (respektive Bob) Weinstein. Abychom si rozuměli – bráchové v tomto případě nerozporovali, že se film dostal do plusu. Ale odmítali Mooreovi vyplatit chybějící částku 2,7 milionu dolarů, kterou podle nich rejža utratil v jejich tryskáči na cestách po Evropě. Nemluvě o dalších hloupostech vykázaných v nákladové složce. Spor se nakonec podařilo urovnat a Moore pro Weinsteiny pracoval i v budoucnu. Přesto je informace, že si měl režírující tlusťoch přijít „jenom“ na 20 milionů babek, zarážející. Smlouva totiž hovoří o tom, že si Michael rozdělí profit s Weinsteiny přesně na půl. A vážně tu někdo věří, že film s rozpočtem 6 milionů babek a celkovými tržbami skoro čtvrt miliardy (jenom z kin) vydělal pouhých 40 melounů?


6. Cesta do Ameriky (1988)

Rozpočet: 28
Americké tržby: 128
Celosvětové tržby: 289
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Nestárnoucí komediální klasika, která je lepší než Black Panther...
Vytáhni v hospodě: Jistě pro vás nebude žádnou novinkou, že si Eddie Murphy zahrál ve filmu hned několik rolí. Mezi jinými i židovského Saula. Když na něj jednoho dne maskérky nanesly make-up týkající se právě tohoto štěku, rozhodnul se „převlek“ otestovat. Nasednul do golfového vozítka a jezdil po ateliérech studia Paramount. Občas vystoupil a nic netušícím chodcům řekl: „Ahoj, já jsem Eddie Murphy“. Nikdo mu prý nevěřil.

Pro mě osobně je Cesta do Ameriky asi nejoblíbenějším filmem Eddieho Murphyho. Scénář o africkém princi, který je strašně moc bohatý a přestěhuje se na truc rodičům do New Yorku, jenom aby pracoval ve fastfoodu McDowell´s, je totiž výborný. Ať už jde o scénu, kdy začínající Samuel L. Jackson přepadne restauraci, nebo o mytí královského penisu, kdykoliv ten film běží v televizi (a že je to vážně často), musím se zastavit a znovu ho dokoukat. A když si člověk začne číst informace ze zákulisí a zjišťuje, že si Murphy zahrál opravdu hodně rolí, tak už není cesty zpět. Prostě komediální pecka, která nestárne.

 

A zase Paramount. Ten se v tzv. kreativním účetnictví jednu dobu vyloženě vyžíval a tentokrát na to doplatil jistý Art Buchwald. Ten přišel s nápadem na film o africkém princi, který se přestěhuje do Ameriky a chvíli to vypadalo, že po filmu skončí Warneři. Nakonec to byli Paramounti, kteří se s Buchwaldem soudili o procenta z profitu. Dlouho to vypadalo, že vyhrají. U soudu totiž zaznělo, že film, který „vydělal“ desetinásobek produkčních nákladů, vlastně nic nevydělal. Když už to vypadalo, že budou právníci nuceni zveřejnit celou účetní zprávu (ze které by jistě vyplynulo, jaké jsou u Paramountů chamtivé bezskrupulózní krysy), právnici mocného studia konečně couvli a dali Artovi 1, slovy jedno, mega. Pořád lepší než poskytnout munici těm desítkám hollywoodských odborářů, kteří každý rok jistě obdrží podobný smutný dopis jako David Prowse od LucasFilmu.


5. JFK (1991)

Rozpočet: 40
Americké tržby: 70
Celosvětové tržby: 205
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Vynikající Stone, který právem (doufám...) skončil na filmových školách.
Vytáhni v hospodě: Mohl bych tu klidně jenom napsat, že vděčnou roli Garrisona (kterou si nakonec vystřihnul Kevin Costner) pro sebe málem urval Mel Gibson, respektive Harrison Ford. Ale to by nebylo dostatečně výživné. Proto dodám následující: Když se Stone zúčastnil akce pořádané organizací National Press Club, kdosi se ho zeptal, jestli chtěl filmem snad naznačit, že za vraždami Martina Luthera Kinga, Bobbyho Kennedyho a JFK stála vláda. Stone suše odpověděl: „Ano“.

Četli jste knihu Jima GarrisonaOn the trail of Assasins“? Ne? Tak to koukejte napravit, a to nejenom kvůli tomu, že vám ji doporučuje nějaký TedGeorge z MovieZone. Snímek JFK (V.I.M. už je) Olivera Stonea je totiž jenom slabým odvarem toho, co se v knize dočtete. A byť se jinak vůbec (ale opravdu vůbec) nevyžívám ve všemožných konspiračních teoriích, tady opravdu něco smrdí a není to jenom ta slavná magická kulka, která uměla zatáčet. Samotný film je dobrý, ale trochu trpí rozpolceností (jak by také ne, když má režisérská verze 206 minut) a hodně zachraňuje dechberoucí závěr se závěrečnou řečí Garrisona u soudu. Jen tak mimochodem – zrovna tahle nejlépe fungující část filmu je výmysl, respektive režisérskou licencí „obohacený“ kompilát mnoha výstupů reálného Jima u soudu.

 

Samotný Garrison zemřel rok po premiéře filmu a podle všeho chudák neviděl ani dolar z profitu. S tím se nechtěli smířit pozůstalí, kteří Warnery hnali před soud. A jaký soud! Potomci legendárního státního zástupce před tvrdili, že je celý hollywoodský systém je jedná velká konspirace, kde se nehodící se čísla zametají pod koberec a díky účetním fíglům si tisíce pracujících nemohou přijít na žádnou pšenku. Rozumíte tomu správně – i JFK měl skončit v červených číslech a tahle pohádka bohužel nemá happy end. Možná kvůli té šíři, kterou žalující zvolili, se soud zalekl hrozícího precedentu a žalobu nakonec zamítnul.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (29)
© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace