Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

TOP 11 hollywoodských hitů, které (údajně) prodělaly miliony dolarů


ikona
TedGeorge
batmandaniel radcliffedark knightDarth Vaderdavid yateseddie murphyforrest gumpharry potterharry potter and the order of the phoenixharvey weinsteinhayden christensenhobbithobithvězdné válkykevin costnermilos formanoliver stonepán prstenůparamounttemný rytíř povstaltom hankswarner bros.warneřiweinstein
V továrně na sny pracují hodně kreativní účetní... 

Dáme si další tržební TOP jedenáctku? Souhlasím, dáme. Před sebou máte necelý tucet filmů, jež jsou považovány v „tržebně gramotných“ kruzích za velké hity. Má to ale jeden háček. V hollywoodských studiích pracují kreativní účetní, kteří dostali jednoduchý rozkaz: „Nějak se postarejte, aby ty filmy na papíře prodělaly“. Tak se stalo a lidé se dodnes smějí vychytralým studiím, která poslala do mínusu opravdu hodně úspěšné filmy. "Proč to ale studia dělají? Vždyť je otázkou prestiže vykázat co nejvíc finančních tref. Koneckonců to i pozitivně ovlivňuje růst na akciových trzích, ne?“ - ehm, ptáte se.

To sice ano (a poslední dobou – dobře 10 let - se to v takové míře neděje), ale "občas" se před natáčením filmu uzavřely smlouvy, které účinkujícím umělcům (a v odborech se organizujícím přicmrndávajícím nádeníkům) měly zaručit procenta z profitu daného snímku v kinech. Studia se rozhodla být za škrty a pracantům nic nevyplatit. Jak to dělají, respektive dělala? To je samozřejmě tajemství šéfkuchaře sedícího na pokladničce, ale všeobecně se soudí, že se reálný profit rozepíše mezi nákladné reklamní kampaně, které využívají synergii jménem: „Vlastním studio, vlastním televizní stanici – přecením cenu reklamy – zaplatím sám sobě“. Nemluvě o splácení úroků z úplně jiných projektů, na které můžu díky chytrým fíglům použít právě ten „nechtěný“ profit. Mnohokrát přeceněné náklady každopádně končí v kapse šťastných studií.

Víte co? Dost už bylo vysvětlování, pojďme si proklepnout tu konkrétní jedenáctku. A ke čtení si otevřete libovolné červené z nějakého vinařství v Čejkovících. Doporučil bych Veverku, ale nechci být vlezlý a repetetivní.

11. Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Rozpočet: 150 (milionů dolarů), ale dost možná to bylo o dost víc
Americké tržby: 292
Celosvětové tržby (včetně těch amerických): 940
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Nejlepší díl Harryho Pottera!
Vytáhni v hospodě: Všimli jste si camea režiséra Davida Yatese? Ne? Klid, já se to také dočetl až teď. David se objeví v jednom z klasických a „multimediálních“ potterovských obrazů. Konkrétně ke konci filmu - ve scéně s pohyblivými schody. Bludišťáka dostane ten, kdo do diskuze napíše přesný čas, kdy se rejža objeví na plátně.

 

Když si dnes vzpomenu na pátý díl filmového Pottera, tak jsou to příjemné vzpomínky. Po tak trochu zpackané čtyřce se totiž uvedl nový režisér David Yates a vděčným divákům nabídnul povedený díl dobrodružství kouzelníka z Bradavic, který se kromě jiného pyšnil parádním (a proč to neříct – kulervoucím) závěrem na Ministerstvu kouzel, ve kterém zemřela oblíbená postava a Albus Brumbál si to na férovku rozdal s Lordem Voldemortem. Proto je škoda, že Yates tento díl už nikdy nepřekonal, a především závěrečný knižní díl rozdělený na dva filmy už hodně smrděl taháním dolarů z kapes čím dál méně vděčných diváků.

 

Co se onoho průšvihu s penězi týče, tak tuhle Warnerovskou ostudu tenkrát zachytil snad každý. Na veřejnost se totiž dostala zjednodušená účetní uzávěrka, která šokovaným kolemjdoucím sdělovala, že Fénixův řád v kinech prodělal neskutečných 167 milionů babek. Všichni amatérští a profesionální tržební kecalové samozřejmě tušili, že se v Hollywoodu podvádí, ale u takhle sledovaného filmu to byla vyloženě do očí bijící ostuda. Na tomto místě je třeba napsat, že dodnes na veřejnost nevyplaval novější příklad kreativního účetnictví. Znamená to, že se někdo chytnul za nos? Ne, spíš to dělají chytřeji.


10. Moje tlustá řecká svatba (2002)

Rozpočet: 5 (!)
Americké tržby: 241
Celosvětové tržby: 369
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Kdysi mi to přišlo fajn, ale dvojku vážně nikdy neuvidím.
Vytáhni v hospodě: V drahých hollywoodských filmech se nikdy nešetří na cateringu. Tahle filmová Svatba však byla velmi levná, a tak bylo (podle hlavní hvězdy komedie Nii Vardalos) super, že kdekoliv se film zrovna natáčel, sdílní Řekové poskytli velké množství občerstvení zdarma. Ne, vážně jsem nenašel nic zajímavějšího.

 

Matně si vzpomínám, že jsem Moji tlustou řeckou svatbu nedobrovolně viděl někdy před deseti lety v zájezdovém autobusu a nebyl to úplný průšvih. Samozřejmě bych si netroufnul hodnotit na základě dabingem provoněné projekce na blikající úhlopříčce 22 palců vzdálené pět metrů od mojí sedačky. Proto tu budu s dovolením citovat Shushiku, který říká následující: „Bridget Jonesová na řecký způsob mínus humor - toho je tam méně než v průměrné sitcomové epizodě dneška. Film, který zaspal svou dobu, místo aby si uvědomoval, že může být průkopníkem emancipačně nekorektních komedií. Čistě proto, aby o sobě Hollywoodem málo reprezentovaná řecká komunita dala nadlouho vědět. Humor se za těch 15 let opravdu hodně posunul a hrdinka řecké svatby dnes paradoxně oslovuje spíš divačky o generaci starší. Raději si sedněte na sluníčko a vychutnejte skleničkou ouza.“

 

Vy už se jistě díváte na rozpočet pět mega a tržby překračující hranici 360 melounů celosvětově. Souhlasím s vámi, tohle prostě nemohlo prodělat. Ale stalo se. Údajně. Hollywoodská filiálka, která film financovala, se jmenovala Golden Circle Studios. Ta uvádí, že reálné náklady včetně reklamy, úroků, výroby filmových kopií atd. byly 287 milionů dolarů a film tratil 20 mega! To se nelíbilo dalšímu producentovi filmu – Tomu Hanksovi, a v roce 2007 proběhl soud o ušlý profit ze zisku. Podle všeho následně proběhlo mimosoudní vyrovnání a Golden Circle Studios mělo všem smluvně profitujícím (včetně hlavní herecké hvězdy - Nii Vardalos) vyplatit celkem 44 milionů dolarů. Docela by mě zajímalo, jestli je „studio“ mělo připravené (pro všechny případy) na účtech, nebo už to padlo na kokain…


9. Forrest Gump (1994)

Rozpočet: 55
Americké tržby: 330
Celosvětové tržby: 678
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Ehm... nejlepší film všech dob, Tede!
Vytáhni v hospodě: Uff, tady je těch historek ze zákulisí naopak přehršel. Já však třeba nevěděl, že legendární a (prý) mrtvý rapper Tupac Shakur se zúčastnil konkurzu na roli Bubby. Také mi to přijde trochu zvláštní, ale tvrdí to jeho ex-manželka Keisha Morris, takže to jistě bude pravda. Na tomto místě si představte smajlíka. Já bych ho do článku klidně přidal, ale Cival by vyletěl z kůže. Proto tyhle tři zbytečné věty.

 

Co dodat k Forrestu Gumpovi. Já si vzpomínám, jak jsme na základce měli volný školní den (učitelé něco slavili) a třídní nám řekla, že máme donést videokazetu, kterou si pustíme. Já sem se těšil, že pustím Forresta a donesl kazetu do třídy. Bohužel to stejné udělal jistý Luboš (jméno neměním), který měl videokazetu s filmem 60 sekund. Následně jsem se s Lubošem porval na záchodech a pak třídě triumfálně oznámil, že si pustíme Gumpa. Polovina děcek ho do té doby neviděla a já si vyloženě užíval to nadšení spolužáků z legendárního filmu, který mimochodem vůbec nestárne. No řekněte, nedostali jste právě chuť si ho pustit znovu?

 

Paramount měl díky obřím tržbám snímku s tváří fiktivního všudybyla Toma Hankse vygenerovat více než 350 milionů dolarů, ale to podle všeho nestačilo. Účetní uzávěrka totiž tvrdí, že kdysi nepřekonatelné hollywoodské studio na tomto bijáku tratilo 62 milionů babek. Jenom pro jistotu – mluvíme tu jenom o jízdě kiny, nikoliv dalších zdrojích milionů dolarů jménem videokazety, DVD, televize a merchandising. Paramount samozřejmě dobře věděl, co dělá. Smlouvy s herci a producenty byly uzavřeny tak, aby jim poskytly procenta z profitu generovaného pouze v kinech. Ten prý nebyl a tratili na tom především autor knižní předlohy Winston Groom (také to jméno slyším poprvé) a scenárista Eric Roth. No, je to ostuda a šílené „skrblíkovství“, co říkáte?

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (29)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace