Užívejte si comicsy, brzo nebudou!


ikona
imf
comics
 

Tedy ne že by nevydělávaly. Letošní léto už asi comicsovější být nemůže. Iron Man, Hulk, Hancock, Hellboy 2 a teď Temný rytíř. Všechny otevíraly na prvním místě, některé líznuly stamilionovou hranici a Batman pravděpodobně zboří všechny rekordy. A to nás ještě čeká Punisher nebo Spirit. Comicsovější sezónu už pravděpodobně nezažijeme a pokud ano, rozhodně ne v nadcházejících dvou letech.


Scenáristická stávka totiž vrazila comicsovým fanouškům kudlu do zad. Díky pozdrženým produkcím se napřesrok dočkáme pouhých dvou comicsů - celovečerního Wolverinea (do toho jsou vkládány velké naděje) a Snyderových Watchmenů, jejichž trailer sice vypadá úchvatně, ale přece jenom budou lovit fanoušky v nižších sférách. I když po úspěchu Třístovky je asi už možné úplně vše. Necháme se překvapit. Jediný, kdo by to ještě mohl v roce 2009 stihnout do kin, je Billy Batson and the Legend of Shazam. S The Rockem v hlavní roli a režírujícím Peterem Segalem (Dostaňte agenta Smarta) mě ten projekt najednou začal zajímat, ale produkce by se musela rozjet během prázdnin, což pravděpodobně nehrozí. Marveláci mají dovolenou a tak se dalších comicsů dočkáme až v roce 2010, kdy se (snad) vrátí Iron Man, kladivem zatočí polobožský Thor a možná přijde i Green Hornet.

I kdyby se po Rytířově náletu všichni zbláznili a stavěli na hlavu, nestihnou zadaptovat, obsadit a vyrobit comics dřív než na podzim 2010. Stačí se podívat, jak dlouho trval vývoj těch stávajících. Dva roky jsou minimum a většina režisérů na svých "dětech" pracuje mnohem déle. Takže... co bude dál?


Po prvních recenzích Temného rytíře (přirovnávajících Nolanův snímek ke Kmotrovi) se začaly množit úvahy o tom, že s comicsovými filmy to teď půjde z kopce. Diváci nebudou chtít ploché hrdiny v pestrobarevných tričkách a zavrhnou žánr jako takový. To je samozřejmě značně ujetá myšlenka, jediné co by se mohlo stát (a děje se to), že diváci nebudou nového Batmana vnímat "jen" jako comics a vznikne tak neuznávanější zástupce žánru od dob prvních/druhých X-Menů. I Singerův film vyvolal pozdvižení a do značné míry odlišný přístup ke comicsovým filmům, nikoliv ale jejich užší zaškatulkování. Na letošních comicsech můžeme vidět tu neuvěřitelnou pestrost stylů. Jsou to žánry v žánru, podobným směrem se ostatně posouvají i úspěšné animáky - máme tu roztomilého Hortona, drsného Beowulfa, sofistikované Ratatouille, vyždímaného Shreka nebo evropské Renaissance a celou videoscénu s animovanými comicsy. Každý pes, jiná ves. A to je dobře. Moc dobře.

Takže svým způsobem díky za scenáristickou stávku. Po letošní vyčerpávající sezóně dostaneme možnost oddechu a třeba i popřemýšlíme, co nám vlastně comics dal a vzal. Za dva roky to tu máme znovu a silněji. Na novou vlnu se musejí připravit jak diváci, tak studia (co ještě zadaptovat, nastal čas pro týpky v purpurovém černokněžnickém kabátě s anténkami na čele?). Ostatně čas na střídačce je lepší než postupné dušení metodou pokus-omyl. A jestli hollywoodští agenti zaběhnou do knihovniček fandů, aby tam našli nové oběti, nemohl by někdo nenápadně povystrčit Loba? :)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)
© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace