Robotí násobilka


ikona
imf
transformers
 

Myslíte si, že je znáte? Že jste o nich už něco četli? Dejte si pozor... tihle Transformeři skrývají víc než se zdá. Pokud se nechcete brodit tunami comicsů, stovkami plastových postaviček a řešit kolik možných kombinací jednoho autobota na světě existuje, pak vám snad poslouží náš malý průvodce transformeří historií. Od hraček přes nejdůležitější události na planetě Cybertron až po nejnovější film Michaela Baye. Nastražte optická vlákna, nabijte monočlánky a přidržte si kondenzátor. Právě začínáme.

Japonská transformace

Ano, samozřejmě za vším stojí Japonci. Kde bychom bez nich byli. Americký hračkářský gigant si v roce 1983 na tokijské výstavě nejrůznějších blbůstek pro děti všiml výrobků společnosti Takara, jmenovitě produktové řady Diaclone a Micro Change. Ty hračky se totiž uměly transformovat. Nikoliv z autíček na šrot, to umí běžné dítě i bez Japonců a dokáže při tom být velmi vynalézavé. Hračky měly dvě polohy - např. postavička a autíčko - mezi kterými mohly přepínat pomocí jednoduchého mechanismu. Byl to zkrátka jemný hlavolam. Tohle ohneš, tamto zapadne sem a tohle docvakne tam. Než se nadějete stojí před vámi robot místo sporťáku, přičemž obě polohy celé věci vypadají nejen rozumně, ale dokonce i funkčně. Auto jezdí, robot stojí a zákazník tleská.

Hasbro vědělo, že má v ruce hit. Domluvilo se s Marvelem, že k nové řadě hraček vymyslí comics a vlastně celé příběhové pozadí. Kde se ti roboti vzali, jsou hodní nebo zlí, jak se jmenují, jaké mají hlášky, proč by si je měly děti kupovat. Americká strana brzy převzala iniciativu a vymýšlela designy i jména nových robotů, zatímco Takara se soustředila na výrobu a sem tam přišla s čistě japonskými variantami robotů. Už v první řadě robotů (1984 - Generation 1) se objevili klasičtí představitelé - Optimus Prime a Megatron. Zaveden byl i slogan "More Than Meets the Eye", který byl v průběhu let doplněn i polopatickým "Robots in Disguise".

Comics od Marvelu vycházel až do roku 1990, doplněn několika animovanými seriály a také celovečerním animákem Transformers: The Movie v roce 1986. Jeho děj si přebereme níže, ostatně jako všechny důležitější události v Transformers univerzu. Pokud však chcete znát všechny souvislosti, budete se chtě nechtě muset pustit do studování manuálů od jednotlivých hraček nebo do celých sezón animovaných sérií. Informací je totiž příliš a jenom vystopovat rodovou linii Optima by vám trvalo měsíce. :) Na Marvelácký comics v roce 2002 navázaly sešity od Dreamwave a po krachu vydavatelství v roce 2005 získal licenci IDW Comics, kde Transformers comicsy vycházejí dodnes. Nejslavnějším ztvárněním Transformerů ale zůstává americký seriál Transformers (animovaný v Japonsku, v legendárních studiích Toei Animation), který měl celkem pět sezón a vysílal se už od roku 1984. Hasbro to mělo zkrátka moc dobře pojištěné. Chystané modely hraček si nejprve odbyly premiéru v seriálu a děti tak na ně byly patřičně natěšené, když se objevily na pultech obchodů. Velmi podlé. Velmi účinné.

Seriál má ve skutečnosti jen čtyři sezóny. V té třetí převzalo animaci korejské studio a vizuální stránka šla rychle k čertu. Stejně tak se neujali noví hrdinové. Ratingy klesly a čtvrtá sezóna už byla ve znamení umíráčku, kdy se už ani Hasbro nestaralo o pravidelný příděl novinek a nechalo seriál vyšumět. Pátá sezóna byl takový malý podraz, protože šlo jen o mírně přestříhané epizody z první sezóny a Transformers: The Movie rozdělený do pěti dílů. Ještě že tu byl comics od Marvelu, který, ač schválený Hasbrem, vyprávěl úplně jiné příběhy a dost se lišil i v důležitých detailech Transformeřího světa. To že si k Transformerům občas odskočil G.I. Joe nebo jiná hračka od Hasbra, to nebylo nic divného, pomáhalo to obratu, ale Marvel zavedl i spinoffy s postavami ze svých comicsů a tak Megatron zmeřil síly se Spider-Manem a v jednom z comicsů dokonce Autoboti pomáhají organizaci S.H.I.E.L.D.

Ještě než se přesuneme na planetu Cybertron, povíme si něco o samotných hračkách. Existují stovky různých charakterů v minimálně dvaceti generacích. A to ani nepočítáme speciály vyvinuté pro specifické obchodní řetězce. Sběratelé by se zapotili, kdyby chtěli mít doma alespoň půlku vyrobeného sortimentu. Vlastně by se jim asi nevešel do obýváku. Kromě různých vzhledů se modely liší i velikostí, propracovaností a pokročilými funkcemi. Existují elitní modely z kovu, řada těch opravdu velkých je na baterky a mluví. Jsou rozdíly mezi Transformery pro děti od tří let věku a replikami, které nelze transformovat a jsou určeny jen k vystavení.

První generace z roku 1984 je dnes velmi cenná a hraček z tohoto originálního období už se dochovalo jen pár. Hasbro vycházelo z japonských předloh, ale velmi rychle vymyslelo specializované týmy robotů - dinoboty, zvířecí boty, konstruktikony (z většího počtu botů se sestaví velký transformer, nejslavnějším představitelem této řady je Devastator) a Insecticoni, kteří měli podobu hmyzu (VELKÉHO hmyzu) a uměli ovládat ostatní boty díky pokročilým mozkovým funkcím (kolektivní vědomí apod.) a navíc se uměli klonovat. Pěkné potvory. Rok 1986 znamenal přechod ke kompletně americkým designům. Pokud si myslíte, že Optimus Prime vedl hračky do boje dlouhé roky, krutě se mýlíte. Viz níže. Pozice leaderů na obou stranách se měnila rok od roku, aby si děti kupovaly nové a nové roboty. Od roku 1986 je možné pozorovat lepší dílenské provedení, ale také rostoucí podíl kýčovitějších barevných designů. V roce 1990, na úplný závěr první řady hraček, se Optimus i Megatron vrátili do čela, tentokrát s mírně pozměněným designem a novým Transformers logem. Animovaný seriál už byl tou dobou šest stop pod zemí a comics od Marvelu končil. Co dál?

V roce 1993 Hasbro navázalo na upadající prodeje novou řadou, která redesignovala nejslavnější bojovníky a nesla se v duchu blikajících a mluvících potvor na baterky. Byla to tehdejší móda. Dalšími výraznými novinkami byly kolekce několika botů v jednom balení. Proslavily se zejména Go-boti, malí robůtci měnící se v autíčka. Měřítko 1:64 bylo kompatibilní s autíčky od Matchboxu nebo Hot Wheels a tak šlo tyhle transformery používat i na konkurenčních autodráhách. Ostatním vozům bych ale moc neradil se do nich navážet. Stačilo je trochu naštvat a ustřelili vám karburátor. :)

Druhá generace však neměla takový úspěch a tak už v roce 1996 Hasbro vymyslelo úplně nový koncept. Transformeři se měnili ve zvířata. V příběhové linii je to velmi vtipně vysvětleno (Autoboti a Decepticoni ztroskotali na planetě Zemi poprvé před 4 miliony lety a tenkrát se přirozeně nemohli transformovat v auta a zbraně, žádné ještě neexistovaly... zato dinosaurů, veleopů a ještěrů tu bylo dost a dost). Na řadu označenou Beast Wars navázala i Machine Wars, kde šlo pro změnu o nejrůznější stroje. Při každé podobné změně byl vymyšlen kompletní příběh a klíčovým postavám byly doplněny odpovídající historické údaje, pro účely Beast Wars se např. Optimus Prime proměnil v Optimus Primal. Místo náklaďáku tu byl bratranec King Konga. Jednoduché jako facka.

V roce 2001 se objevila spíš remaková řada Robots in Disguise, která vylepšila nejslavnější modely. Byl to přechod od Beast Wars k řadě Armada (2002-2003), který však nabídl např. dvě verze Megatrona (původního decepticona i vylepšeného Galvatrona). Tahle taktika se vyplatila a tak jí Hasbro v dalších letech začalo uplatňovat ve větším měřítku. Série Armada byla velkým úspěchem, protože nabídla řadu novinek. Mezi ty největší patřili Mini-coni, roboti ne větší než člověk, disponující ovšem neuvěřitelnou silou. Byli neutrální, takže spolupracovali s Autoboty i Decepticony. Prodávali se v balení po třech a mohli se kombinovat s většími figurkami autobotů a decepticonů. Stačilo je zasunout na to správné místo a aktivovali jste nějakou speciální vlastnost velkého robotického bratra. Nákupem robotů jste navíc sbírali body a pokud jste dosáhli určitého počtu, mohli jste získat bota, který nebyl oficiálně nabízen v obchodní síti. To však nebyl případ Unicrona, největšího z botů, který se transformoval v celou planetu (viz děj Transformers: The Movie). Ten byl v řadě Armada poprvé dostupný i běžným zákazníkům.

V další řadě Energon byli Mini-coni nahrazeni (jak kruté) speciálními frakcemi Omnibotů a Terrorconů. Byli menší a měli u sebe speciální energon zbraně a čipy, které mohli používat klasičtí Autoboti a Decepticoni. To znamenalo opět "nutnost" zakoupit dva robůtky místo jednoho, protože ti menší dodávali těm větším lepší schopnosti. Někteří velcí boti v základu vůbec neměli zbraně a museli jste si je dokoupit prostřednictvím Omnibotů a Terrorconů.

Zatím poslední velkou sérii byl Cybertron, který zavedl další vychytávku pro zvýšení síly a usnadnění transformace. Tzv. kyberklíč se musí zasunout do správného otvoru (hmm...) a když se zadaří, bot se transformuje sám od sebe. Nejdůležitější postavy byly opět trochu redesignovány a očištění svého jména se dočkal především Optimus, který se v Energon řadě příliš nepovedl. Cybertron ale nabídl i řadu dalších postav z jeho rodokmene, včetně samotného zakladatele celé rasy Transformerů. V roce 2006/2007 se samozřejmě objevila řada nových hraček pod hlavičkami Universe, Alternators nebo Titanium Series. Tyto hračky lze najít i v českých obchodech. V Americe s premiérou filmu odstartovala série vyrobená u příležitosti filmu, která bere ohled na product placement a změny v alternativních módech Autobotů i Decepticonů. Fanoušci sice protestují, ale je zřejmé, že Hasbro to vyřeší kulišácky a kromě filmových transformerů nabídne i upravené varianty původních designů. A dolary se budou sypat dál.

Vítejte na Cybertronu

Po zdvořilostním úvodu zavítáme na rodnou planetu Transformerů a vzduchem začnou létat čísla, jména a důležité milníky. Jak říká John Turturro v Bayově filmu "Try to keep up with the acronyms". Cybertron ve skutečnosti není obyčejnou planetou, je to alternativní mód prvního Transformera jménem Primus. Ten stvořil první transformery, včetně Optima, který byl zvolen vůdcem a dostal do úschovy Matrici, která je zdrojem nepředstavitelné energie, ze které se rodí noví boti. Primus dal transformerům do vínku i možnost rozmnožování pomocí štěpení atomů, ale vznikalo při tom příliš velké množství negativní energie a tak tuto schopnost prvním transformerům vymazal z paměti. Poté se nenávratně transformoval do planety, na které by jeho "děti" mohly žít. Na planetě se však brzy zformovaly dvě frakce - zlí Decepticoni vedení Megatronem a hodní Autoboti vedení Optimem Primem. Válka mezi nimi zuří po tisíciletí a po vyčerpání zdrojů na rodné planetě se přesunula i do vesmíru... na planetu Zemi.

V televizní sérii se tahle prapůvodní verze bere spíš jako povídačka pro malé robůtky, protože pár milionů let před Kristem žili transformeři v pokročilém společenství, v podstatě jako lidé. Měli vlastní zaměstnaní, existovali boti mužského i ženského pohlaví a všichni se starali o své a dost možná koukali i na robofotbal, když přišli večer z práce a dali si k večeři tři tuny šroubů s pěti kolama od traktoru, to všechno s omáčkou ze svíček od tanku, nijak je nezajímalo, co bylo dřív. Prostě si žili spokojeně na svojí planetě. Cybertron je v této verzi továrnou, která vyrábí spotřební roboty a vojenský personál. Prostě a jednoduše otroky. Jsou vyráběni ve speciální energetické komoře a programováni superpočítačem Vector Sigma. Po milionu let samovolného vývoje se však u nich projeví pud sebezáchovy a jsou již natolik inteligentní, aby poznali rozdíl mezi otroctvím a svobodou. Začne velká vzpoura a tím i první světová na Cybertronu, kterou vyhrají vojenské stroje, přejmenované na Decepticony. Ti porazí hodné spotřební roboty, teď už Autoboty a začnou vládnout planetě. Autoboti se však přeskupí a když zjistí, že hrubou silou na Decepticony nestačí, naučí se transformovat do předmětů denní potřeby a nenápadných strojů. Díky této lsti vyhrají druhou světovou válku na Cybertronu a zavedou tzv. Guardian boty - velmi silné stráže, které se starají o udržování míru. Nastává zlatý věk Cybertronu.

Decepticoni se však nevzdali naděje na ovládnutí planety a z jejich řad povstal ambiciózní a silný Megatron. Ten objevil nové schopnosti transformace a tajemným prostředkem se mu podařilo ovládnout mysl autobotů tak, aby mu sloužili. Robotí veřejnost o tom nic nevěděla a tak Megatron v pozadí ovládal své loutky a čekal na vhodný okamžik. Netušil však, že vše pozoruje jeden z nejstarších autobotů, Alpha Trion (A3), který sehrál důležitou roli v první válce botů. Přijde na způsob jak autobotům vrátit paměť a poprvé tento proces vyzkouší na smrtelně zraněném Orionu Pax, kterého se Megatron pokusil zničit, když Orion slepě věřil jeho "čistým úmyslům" a až příliš pozdě si uvědomil svou chybu.

Alpha Trion změní umírajícího Oriona v nového bojovníka jménem Optimus Prime. Ten se stal úhlavním nepřítelem Megatrona a vedl opravené autoboty do boje ve třetí světové válce. Autoboti se opět ujali vlády nad planetou a nastala etapa dlouhého míru, který však byl přerušen ve chvíli, kdy na Cybertronu začaly docházet zdroje. Autoboti postavili velkou vesmírnou loď zvanou Archa, ale na její palubu se dostali i Decepticoni a během souboje došlo ke zřícení korábu na neznámou planetu. Bylo to čtyři miliony let před naším letopočtem a ta planeta se jmenovala Země. Vzhledem k tomu, že byla zrovna doba ledová a energie transformerů je silně závislá na teplotě, upadli všichni transformeři do kryogenického spánku, ze kterého se probudili až v roce 1984.

Po čtyři miliony let zatím na Cybertronu probíhala občanská válka. Shockwave, Megatronův pobočník, se pokusil uchvátit moc nad planetou i Decepticony. Válka však planetu vyčerpala ještě víc a tak se Shockwave musel spojit s Megatronem a zajistit přesun drahocenných energonových kostek ze Země na Cybertron, aby mohla být planeta zachráněna. Tohle "probuzení" Megatrona se samozřejmě neobešlo bez velké bitvy na planetě Zemi. Autoboti byli přečísleni, ale naštěstí nalezli podporu u lidí a vědce Witwickyho, kterého Megatron unesl, aby pro Decepticony vyvinul novou formu energie, která je bude pohánět dokud nevyrobí dost energonových kostek. Witwicky jim ovšem podstrčil vadné palivo, díky kterému Autoboti v rozhodující bitvě zvítězili. Megatron byl poražen a Autoboti se vrátili na "znovunabitý" Cybertron. Zde však vládli Decepticoni a ti postupně vyštípali hodné boty mimo planetu. Megatron se vrátil a Shockwave mu uvolnil místo vůdce. Optimus Prime a zbytek přeživších Autobotů se rozhodli vybudovat město na planetě Zemi a usídlili se na dvou měsících Cybertronu. Tuto část historie mapuje Transformers: The Movie. Poblíž Cybertronu se totiž objeví Unicron, zlé dvojče Primuse, který je zodpovědný za vznik celé rasy a také existenci Matrice, která je jediným zdrojem energie, který může Unicrona zastavit.

Cestuje vesmírem ve formě planety (ve skutečnosti je to obří transformer) a živí se jinými planetami, případně měsíci. Nejdřív "sežere" oba měsíce Cybertronu, čímž připraví Autoboty o cenný azyl a přispěje k osudovému duelu na Zemi, kde jsou ve vzájemném souboji smrtelně zranění Optimus Prime a Megatron, a později zaútočí i na samotný Cybertron. Optimus umírá a předává Matrici svému kolegovi Ultra Magnusovi, umírající Megatron je Starscreamem vyhozen do vesmíru (neužitečná zátěž), ale doslova narazí do Unicrona, který mu slíbí novou armádu a nové tělo výměnou za zničení Matrice. Z Megatrona se stává Galvatron a poté co zabije Starscreama, zaútočí se staronovým vojskem na zbylé Autoboty. Ti naštěstí najdou podporu u Dinobotů a úspěšně odrazí první útok. Ultra Magnus však přijde o Matrici a Galvatron začne Unicronovi vyhrožovat. Toho to přestane bavit a zaútočí na celý Cybertron. Autoboti a Decepticoni se tak musí spojit, aby zachránili svou planetu před jistou zkázou. Boj probíhá uvnitř transformovaného Unicrona a končí odtržením jeho hlavy. Z té se stane satelit, který tajně obíhá kolem Cybertronu a sleduje dění na planetě.

Cybertron se podaří zachránit a společnými silami zrekonstruovat, ale krátce nato se do jeho okolí vrátí majitelé prapůvodní továrny a chtěji znovu zotročit své tehdejší výtvory. Galvatron to vyřeší tak, že celou planetu přesune co nejblíž k Zemi, kam se původním majitelům moc nechce a rozhodne se pomocí speciálního solárního udělátka zlikvidovat všechno a všechny, když to namíří s Cybertronem i Zemí rovnou do Slunce. Spike Witwicky, potomek původního vědce, který zachránil Autoboty při jejich první návštěvě Země, se však s pomocí mimozemské rasy, která by Slunce ještě chtěla nějaký ten pátek používat, překonfiguruje Galvatronův systém, jenž pohání celou konstrukci a veškerá solární energie se odrazí přímo do superpočítače Vector Sigma, který ji použije k obnovení energetických zdrojů na Cybertronu. Planeta je jako nová, Decepticoni se stáhli do okolního vesmíru a nový zlatý věk může znovu začít. Než se na obzoru objeví další nebezpečí.

To je asi tak historie v kostce. Vůbec jsme neřešili, co všechno probíhalo na Zemi - od Beast Wars v Pravěku až po kompletní rodovou linii Witvicky klanu, která je dlouhá několik stránek. Stejně tak vás nebudeme zatěžovat transformeřími amazonkami, Insecticony, kteří žili na Zemi ještě před příchodem Autobotů a Decepticonů a tajně ovládali lidské pokolení. Nebudeme pitvat ani Marveláckou dějovou linii, protože ta se radikálně liší od televizní série a zavádí právě Primuse jako transformera-stvořitele. Máte co objevovat, ale dejte si pozor, protože některé dějové linie si dost odporují a Hasbro si nedělá starosti se schvalováním věcí, které ještě ani nebyly napsány. V dalších kapitolách si představíme už jen transformery z filmu, ale zmíníme se o jejich kořenech v seriálech a comicsech. Možná budete velmi překvapeni.

Autoboti

Tak začneme ještě jednou od Adama, tedy od Primuse který stvořil obě rasy. Ještě před ním tu byl ovšem Unicron. Krycí jméno obrovský žrout. Když Unicron spořádal celý vesmír (bez legrace), spokojeně usnul. Zbylo jen pár drobků, které však do sebe narážely a tak vyvolaly Velký Třesk, který stvořil náš vesmír. Když se Unicron probudil, trochu ho překvapilo, že se všude kolem válí tolik jídla. Neřešil to a začal znovu žrát. Časové kontinuum se ale naštvalo a zmaterializovalo si ochránce. Jmenoval se Primus a pokusil se Unicorna uvěznit do obrovského kovového asteroidu. Unicron si z toho nic nedělal a použil své obrovské energie, aby se proměnil v obrovského robota. Primus na oplátku stvořil rasu robotů, kteří budou vesmír chránit před Unicronem a sám se proměnil v planetu jménem Cybertron. Z jeho obrovské energie zůstal jen malý zlomek, který pojmenoval Matrice. To byla jediná účinná zbraň proti Unicronovi. Dostal jí do opatrování první z velitelů. Dlouhé miliony let se nic nedělo a na celou historii se zapomnělo. Matrice byla předávána z Autobota na Autobota, ale o jejím skutečném významu se pramálo vědělo. Až náhodný energetický výboj jednoho dne probudil Primuse ze spánku a ten zívnul. A to zívnutí proletělo vesmírem a dostalo se až k uším Unicrona, který se vydal ke Cybertronu. A dál už to znáte...

Optimus Prime

Nejslavnější a největší z válečníků Cybertronu. Je jedním z dlouhé řady Autobotů, kteří měli tu čest opatrovat Matrici. Před ním to byli Primon, Prima, Prime Nova a Sentinel Prime. Optimus je inteligentní a dobromyslný vůdce, který má rád všechny živé bytosti a byl to on, kdo chtěl za každou cenu ochránit obyvatele Země, i když to Autobotům přineslo většinou jen nevýhody. Jeho velkorysé gesto však pomohlo vyhrát válku. Jeho alternativním módem je náklaďák a patří k největším z Autobotů. Krom toho disponuje speciálním plazmovou sekerou (ve filmu připomíná spíš meč) a opravdu velkým kanónem. Navíc za sebou může táhnout návěs, který slouží buď jako obrovská anténa nebo velmi výkonné dělo. Jeho ochota obětovat sama sebe ho však předurčuje k tomu, že vždycky někde zemře, aby ho mohli tvůrci o pár měsíců později znovu vzkřísit. Spolu se svým největším nepřítelem, Megatronem, tvoří jádro obou frakcí a také nejprodávanější transformeří hračky vůbec. V animované sérii se zrodí z celkem neškodného robota jménem Orion Pax, který randí s robotkou Ariel. Ta je přestavěna do Elity a randí spolu dál. Ano, trocha romantiky neuškodí.

Ve filmu došlo k několika změnám - Optimus nevypadá jako klasický kamion s plochým čumákem, protože Bay chtěl větší vozidlo, které by lépe korespondovalo s Optimovými rozměry. Navíc má na sobě plameny, což odkazuje spíš k jeho nástupci jménem Rodimus Prime. Stále ho však mluví Peter Cullen, takže kontinuita s animovanou verzí a povahovými charakteristikami Optima zůstala zachována.

Bumblebee

V seriálové předloze se jedná o nejmladšího a nejmenšího z Autobotů. Má pouhé čtyři metry, ale odvahy má stejně jako jeho větší bratříčci. Navíc se stále snaží zavděčit Optimovi a dokázat mu, že se v něm skrývají velké schopnosti. Je to zdatný špión a byl vymyšlen jako nejlidštější z transformerů, aby se s ním mohli zákazníci snadno identifikovat. I proto je ve filmu i v comicsu nejblíž pozemšťanům a ochraňuje členy Witwickyho rodiny. Comicsová předloha v tom jde ještě dál, po příletu Autobotů na Zemi je Bumblebee zraněn v bitvě a nemůže se transformovat zpátky do robotího stavu. Jako auto ho najde Buster Witwicky a odveze si ho domů. Bumblebee tak trochu nedobrovolně naváže první kontakt s lidmi, když ho Busterův otec opraví a on se konečně může proměnit zpět. Domluví setkání Bustera s Optimem a Autoboti tak získají první lidské spojence. Bumblebee je však často obětí Decepticonů, protože je nejslabším článkem protivníkova řetězce. Často je mu vymyt mozek a on pak své přátele zavede do pasti.

V předloze je díky své podobě transformován do VW Brouka, ale Michael Bay chtěl velkého Bumblebeeho a tak zvolil Chevrolet Camaro. Odkaz na Brouka nicméně ve filmu zůstal, ve scéně nákupu nového auta. Bumblebeemu zůstala rozpustilá povaha teenagera, ale ve filmu se prezentuje i jako zodpovědný a obětavý ochránce hlavního hrdiny.

Jazz

Jazz je "stylař". Další z menších Autobotů, ve kterých se skrývá velké srdce. Byl na palubě Archy, když se vydala vstříc Zemi a zažil tak první velkou válku. Na Zemi se projevil jako velmi užitečný, když Autoboty seznámil s milionářem Blackrockem, který je dočasně "sponzoroval", co se týče energetických zdrojů. Také objevil, kde ztroskotala Archa a postaral se o její zničení, když hrozilo, že jí Decepticoni ukradnou a odletí ze Země i s nenahraditelnými zdroji energie, které by způsobily destrukci planety. Jazz také navrhoval, aby se energie z Matrice použila k výrobě pokročilejších botů, kteří by zničili Decepticony jednou pro vždy. Jeho návrh byl zamítnut, protože nebylo jisté, jak by se výtvory zachovaly poté, co by válka skončila.

V předloze má Jazz podobu Porsche 935 (počítač Archy ho po probuzení z kryospánku naformátoval jako pozemské auto, kvůli lepšímu splynutí s prostředím). V Bayově verzi je vůz změněn na Cadillac Solstice a Jazz přebírá funkci nejmenšího z transformerů. Zároveň je však nejbojovnějším a neustále Optimovi připomíná, že neměl připustit zajmutí Bumblebeeho. Navzdory své velikosti se také pustí do souboje s Megatronem.

Ironhide

Jeden z pozůstatků původní japonské Diaclone řady nebyl ve své první verzi tak úplně svéprávný, protože ho řídil člověk. Místo hlavy tak měl kabinu, do které se zasadil plastový panáček. V dalších verzích už byl upraven na plně samostatného transformera a stal se jedním z nejslavnějších Autobotů vůbec. Každým coulem voják, který disponuje silnými zbraněmi a často vede operace i bez účasti Optima. Ironhide je trochu pruďas, ale moc dobře ví, za jakou stranu bojuje a je expertem na válečnou taktiku. Má také slabost pro autobotku jménem Chromia. Jeho zesílený pancíř může prorazit jen několik nepřátel (např. Megatron ve svém alternativním módu) a tak často sloužil jako bodyguard při válečných taženích po boku Optima (několikrát mu také zachránil život). I Optimus však svého druha musel párkrát vysvobodit. Když se po návratu ze Země na Cybertron zřítila Archa II do moře (po útoku Decepticonů), zmizel Ironhide i s několika zajatými Decepticony v hlubinách moře. Odtud je zachránil Lazarus, který je zotročil a nabídnul je v aukci. Tu vyhrál Megatron a získané Autoboty dlouho mučil, než se o nich dozvěděl Prime a přišel je zachránit.

V předloze má Ironhide podobu Dodge Caravan, později pak Toyoty Landcruiser. Pro film mu Bay vybral slušivé černé SUV od GMC. Disponuje silnými raketomety a působí dojmem veterána, který toho se svým vůdcem už hodně zažil. V akčním finále snímku odvede většinu těžké práce při souboji s nejsilnějšími Decepticony. Jeho slabost pro zbraně je ve filmu víc než patrná.

Ratchet

Jeden z nejmoudřejších a nejdéle žijících Autobotů slouží jako medik/opravář. Je sice vybaven zbraněmi a může do boje, ale v předloze ho často vidíte v záloze, jak řídí operace z bezpečí základny a spěchá k raněným a doplňuje benzín, který je základní pohonnou jednotkou. Pokud transformerovi dojde benzín, je v troubě. Tenhle detail se ve filmu vůbec neřeší, protože transformeři jsou v něm spíš mimozemskými bytostmi než stroji, ale v předloze se jezdí na benzín. Na spoustu benzínu. Jeho mottem je "You break it, I'll remake it", což naznačuje, jak moc je pro Autoboty nepostradatelný. A když je potřeba tak klidně zahodí obvazy a popadne plazmovou pušku. Většinou však na své protivníky vyzraje rozumem.

Ve filmu je Ratchet postavou, která prošla jen minimálními změnami. Jeho alternativním módem zůstává sanitka (i když tentokrát s charakteristickým žlutým zbarvením) a už z jeho tónu hlasu je poznat moudrý, doktorský tón. Klidně byste mu lehli pod skalpel, kdyby vás ujistil o tom, že to nebude bolet. V samotném filmu zranění svých druhů příliš přesvědčivě neopravuje, v žáru bitvy však spolu s Ironhidem odráží ty nejtěžší útoky Decepticonů a dokazuje, že umí být užitečný ve všech ohledech.

Decepticoni

Ano, to jsou ti zlí. Mají početní převahu, protože vždy když se zmocní speciální výrobní komory (viz animovaná verze), nadělají si pár bratrů do zásoby, a jsou technologicky pokročilejší. Poté co Megatron Autobotům ukradnul umění transformace, podařilo se mu ho ještě vylepšit, takže Decepticoni často formují náročnější stroje a jsou schopni létat a rychleji tak překonávat vzdálenosti. Odhodlání a motivaci však často nahrazují hrubou silou a chybí jim taktické uvažování. Mají však na své straně všemi mastmi mazaného Megatrona a jejich ochranářské instinkty a loajalita jsou často jejich slabinou. Na druhou stranu Decepticoni jsou často zaměstnáni vzájemným bojem o vedoucí pozici a snadno přehlédnou, že na ně Autoboti něco chystají. Megatron si však svůj trůn vždy zvládne udržet.

Megatron

Megatron je největší hajzl ze všech. Vážně. Nebýt jeho už se dávno na Cybertronu slaví a všichni žijí v míru. Je mozkem všech Decepticonů a neustále vymýšlí další a další úskoky. Nenávidí všechny Autoboty a především ty, co mají co do činění s Optimem. Sám sebe považuje za nejsilnějšího z transfomerů a i když je to dost možná pravda (Devastator je sice větší, ale skládá se z pěti menších robotů, které lze snadno rozložit menším "zemětřesením"), ale z duelu s Optimem často odchází Megatron poražen. Přitom má na rameni obrovský kanón a umí se dokonce napojit na černou díru, aby vystřelil antihmotu. To bývá smrtící úder, ale Megatron ho příliš nepoužívá, protože by ho to na dlouhou dobu oslabilo a nepřítel by ho mohl snadno zničit. Jeho alternativním módem je pistole Walther P38, která je tak malá, že jí může držet jiný Decepticon nebo dokonce i člověk. Střílí vysoce účinné paprsky, které proniknou každým pancířem. I Optimus pocítil její sílu. Megatron však cítí ke svému největšímu nepříteli jistý respekt a je často rád, že má tak rovnocenného protivníka. Mnohokrát se uprostřed bitvy shodnou na tom, že kdyby nebojovali za odlišný názor, možná by spolu mohli zaskočit na pivo. To činí jejich vztah poněkud komplikovaným, ale je to také zdrojem mnoha zábavných hlášek.

V Transformers: The Movie je Megatron smrtelně zraněn právě Optimem a promění se v Galvatrona, ještě silnějšího bota, který musí svrhnout Starscreama z pozice novopečeného vůdce Decepticonů. Vztah mezi těmi dvěma (a zejména Megatronem a Shockwavem, který ve filmu není) je velmi zábavný, protože Starscream si brousí zuby na Megatronovo místo. Sám vůdce to ví, ale zároveň nemůže přijít o jednoho z nejvýkonnějších pobočníků, zvlášť když ví, že Starscreama pohání kupředu vidina velitelského postu. Takže ho sem tam buzeruje a dává si zatraceně velký pozor, aby mu Starscream nepřerostl přes hlavu. Což se ale často stane a je to zmíněno i v Bayově filmu.

Starscream

Nejambicióznější z Decepticonů. Je vůdcem speciální Decepticonské letky zvané Seekers a často je druhým ve velení. Po dobu Megatronovy absence na planetě Cybertron se dočasně stal velitelem tamních Decepticonů a to se mu zalíbilo. Nevynechá tak jedinou příležitost jak svého šéfa shodit nebo mu všelijak uškodit. Když se bojuje o čest Decepticonů, stává se nejlepším z bojovníků a řeže do Autobotů hlava nehlava, což z něj zároveň činí nepostradatelného spolubojovníka. Starscream také často nesouhlasí s Megatronovými rozhodnutími a radši by byl ještě nekompromisnější a hlavně méně bázlivý. Megatron podle něho až příliš rychle ustupuje, když se objeví první problémy. Ve svých sólových misích se však Starscream setkává s porážkou ještě častěji než jeho pán. Přitom má velmi solidní výzbroj. Transformuje do stíhačky F-15 a je schopen skoro trojnásobně překročit rychlost zvuku, navíc střílí rakety, odhazuje miny a jeho speciální nulovací paprsek dokáže vysát na pár minut elektřinu z libovolného zařízení (včetně ostatních transformerů).

Ve filmu transformuje do modernější F-22 Raptor a jeho špičkování s Megatronem zůstalo zachováno, i když scenáristé přiznali, že ti dva měli původně trochu víc replik. Je to právě Starscream, který přivede Decepticony na Zem, aby uchvátil Prajiskru. Když zjistí, že jejich vůdce sedí zmražený hned ve vedlejším hangáru, neochotně ho oživí. V tu chvíli už ví, že lidstvo má dostatečně pokročilou techniku, aby Decepticonům způsobilo ztráty a tak potřebuje Megatronovu útočnou sílu. V závěru se však opět projeví jeho úskočná povaha.

Barricade

Jeden z méně známých Decepticonů. Jedná se o lovce a průzkumníka, který má v předloze alternativní podobu formule, ale ve filmu se mění do policejního auta (Saleen S281E), aby lépe splynul s prostředím. Nenávidí lidi a nejradši by je kompletně vyhladil (viz jeho "To Punish and Enslave" místo "To Protect and Serve" na boku policejního vozu). Toleruje vedení Starscreama, ale jen pokud to znamená, že Decepticonům pomůže zachránit Megatrona. Jeho oddanost vůdci je obrovská a nutí Starscreama, aby se choval "slušně". Spolu s Blackoutem, Scorponokem a Frenzym fungují jako předvoj a jsou to právě oni, kdo zničí sondu Beagle na Marsu a upozorní tak lidstvo na svou existenci.

Bonecrusher

Starý dobrý Constructicon, který se může proměnit v Devastatora, ale potřebuje k tomu čtyři další kolegy. Sám o sobě funguje v alternativním módu jako buldozer a jeho krédem je zničit všechno na prach. Žil celkem nezávisle, dokud jeho společníky nenapadl Megatron a nezotročil je, aby z nich udělal další Decepticony. Bonecrusher nenávidí své kolegy a vlastně i Megatrona, ale příliš se bojí, že by ho vůdce zničil, kdyby se mu postavil na odpor. A pokud mu služba Decepticonům umožňuje ničit všechno kolem, tak proč si vlastně stěžovat? Ve filmu se mění v Buffalo Armored Vehicle, speciální víceúčelové vozidlo. Díky tomu je vybaven velkými koly, jenž mu umožňují "bruslit" po rovném povrchu a radlicí s velkým dosahem. Postaví se samotnému Optimovi a opozdí tak jeho příjezd na hlavní bojiště.

Blackout

První transformer se kterým se lidstvo ve filmu pustí do křížku. V předloze je jedním z Mini-conů a umí zformovat raketovou věž, ale je poměrně bojácný a jakmile jde do tuhého, rychle uteče do zaječích. V Energon edici (2005) se naštěstí dočkal vylepšení a stal se z něj plnohodnotný Decepticon, který transformuje do helikoptéry. Ve filmu funguje jako průzkumník a transformuje do vojenské dopravní helikoptéry MH-53M Pave Low IV, což z něj dělá největšího Decepticona ve filmu a to včetně Megatrona. Na svých zádech nese nejen těžké zbraně (raketomety a EMP kanón - odtud jeho přezdívka), ale i kolegu Scorponoka. Vedle Barricadea je dalším věrným příznivcem Megatrona.

Scorponok

Starý bručoun, který sice umí transformovat do nedobytné pevnosti, ale většinu času zůstává buď na Blackoutových zádech nebo jako mechanický škorpión, do kterého ho zaklel proradný Lord Zarak, cestuje pod zemí a loví nevinné chodce. V comicsech má často velmi výraznou roli díky postavě Lorda Zaraka a v některých bitvách je často stejně důležitý jako Megatron, ale jeho krvelačná povaha často zamlží jeho mozek a on se tak dopouští osudových chyb. Ve filmu je prezentován jako nejjednodušší z transformerů, ale jeho odolnost a schopnost nenápadných přesunů pod zemí dá vojenské jednotce pěkně zabrat. Armáda musí zapojit hned několik leteckých složek, aby Scorponoka zdolala.

Brawl

Věrný kamarád Starscreama a jeden ze členů jeho soukromého vojska. Když se jednou Starscream pohádal s Megatronem trochu víc než bylo zdrávo, rozhodnul se postavit vlastní armádu a obětoval trochu svých obvodů, aby vytvořil další Decepticony. Vznikli tzv. Combaticoni, kteří však byli v několika neslavných bitvách poraženi na hlavu. Starscream se poté vrátil k Megatronovi a Brawla vzal sebou. Umí se transformovat do tanku Leopard 1 a je velmi dobře vyzbrojený a pancéřovaný. Ve filmu transformuje do moderního tanku M1 Abrams a je velmi nebezpečný díky svým raketometům. Jazz se proti němu statečně vrhne a s hláškou "Tumáš, ty svině decepticonská" (přímý odkaz na stejnou hlášku ze stejného duelu v Transformers: The Movie) mu začne rvát zbraně ještě v alternativním módu. Nepoměr jejich velikostí je ale pro Jazze jasnou nevýhodou a tak ho Brawl naštvaně zahodí a počká si na nakládačku od Ironhidea.

Frenzy

Patří k tzv. kazeťákovým Decepticonům (stejně jako slavnější Soundwave) a je velmi užitečným špiónem. Dokáže se nabourat do počítačů, maskovat se za předměty denní potřeby a jeho velikost nijak nesnižuje jeho nebezpečnost. Ve filmu se transformuje do CD přehrávače a vrhá po nepřátelích mimořádně ostré kotouče. Michael Bay z něj sice udělal tak trochu Jar-Jara, protože pořád něco drmolí, ale bez informací které získal z pozemských počítačů, by Decepticoni byli nahraní. Během filmu se bohužel naplno projeví jeho zranitelnost a také příliš rozverná povaha, která ho často dostane do problémů.

Od Matrixu k Prajiskře

Původní předlohy se od filmu Michaela Baye liší v mnoha podstatných detailech. Fanoušci se po premiéře rychle rozdělili na dva tábory. Ten jeden posílá Bayovi protestní petice a neslušné dotazy, ten druhý se nemůže dočkat vydání filmu na DVD. A pak je tu třetí tábor úplně nových fanoušků, kteří se s Optimem poprvé setkali až v kině. Právě na ty chtěli producenti zaútočit, ale samozřejmě se snažili zůstat věrní originálu. Během pěti let příprav však těžko mohl zůstat kámen na kameni.

V roce 2002 Hasbro podepsalo exkluzivní smlouvy s hollywoodskými studii a rozhodlo se zadaptovat příběhy svých hraček do podoby celovečerních filmů. První na řadě měl být G.I. Joe, ale když Spojené Státy zaútočily na Irák, rozhodli se dát producenti přednost neutrálním Transformerům. Snímek se měl zaměřit na první návštěvu Transformerů na zemi. Matrice byla vyměněna za Prajiskru (kvůli odlišení od Matrixu) a byla vyhozena linie s Primusem jako stvořitelem (tohle náboženství by v amerických kinech neprošlo). Filmoví Transformeři si tak pamatují pouze Prajiskru (Matrici), která byla zdrojem všeho života. O tu se vedou na planetě Cybertron boje mezi Autoboty a Decepticony. Jednoho dne Prajiskra unikne do okolního vesmíru a přistane na Zemi. Megatron se za ní vydá, ale ztroskotá na Zemi dřív, než se stihne k Prajiskře dostat a hluboko pod ledem upadne do kryospánku. V devatenáctém století ho tu najde pradědeček Witwicky a nevědomky tak Decepticonům i Autobotům ukáže směr, kterým se mají vydat. Narozdíl od předlohy Autoboti nestaví Archu, ale cestují vesmírem v asteroidové formě. Jejich mimozemský původ je zvýrazněn tím, že před transformací do určeného stroje mají společný endoskeleton (stejný pro Autoboty i Decepticony... liší se jen v "obličeji" ;).

Podrobnosti jejich příletu nejsou řešeny, ale Decepticoni se na Zemi dostali dříve, následujíce signál od Megatrona. Autoboti se vypravili po jejich stopách a Bumblebeemu se podařilo kontaktovat Witwickyho mladšího. Poté přivolal ostatní Autoboty a honba za Prajiskrou mohla začít.

V původní verzi scénáře však byla Archa a také rozvržení čtyři Autoboti vs. čtyři Decepticoni. Žádný z transformerů nemluvil a veškerá tíha děje byla na postavách Sama a Mikaely. Mladí hollywoodští producenti neměli o scénář zájem a tak šli autoři konceptu za samotným Spielbergem. Ten navrhnul, že film by měl mít rodinný podtext. Došlo tedy ke změně na film "o klukovi a jeho prvním autě", přičemž Spielberg navrhnul, aby Bumblebee nemohl během filmu mluvit, podobně jako mimozemšťan v E.T. Vztah mezi ním a Samem může být vyjádřen i beze slov a bude o to dojemnější. Ze scénáře zmizela i Autobotka Arcee, protože se producenti nechtěli zdržovat vysvětlováním toho, proč mají transformeři mužské a ženské pohlaví. Optimus Prime, Megatron, Bumblebee a Starscream byli jedinými transformery, kteří se objevili ve všech verzích scénáře.

Nakonec došlo k přečíslení Decepticonů, aby byla zvýrazněna podpora armády na straně Autobotů. Transformace Megatrona do pistole byla zamítnuta a nahrazena transformací do mimozemského letounu. Bumblebee nemohl transformovat do Brouka, protože by si ho lidé pletli s Herbiem. Bay navíc žádal klasické americké auto a tak sáhnul po Chevroletu Camaro, zřejmě i proto, že ho jako teenager sám vlastnil. Největší novinkou byl Frenzy. Fanoušci očekávali spíš Soundwavea, ale producenti cítili, že nemohou "zesměšnit" tak důležitou postavu transformeřího vesmíru a tak zvolili raději jednoho ze Soundwavových poskoků.

Co se týče animace samotných botů, většinu z nich tvoří desítky tisíc samostatných částí a na armádě počítačů v ILM trvalo renderování jednoho políčka filmu dlouhých 38 hodin. Celých šest měsíců trvalo v roce 2005 vyrobit náhledy modelů, aby mohlo Hasbro včas začít pracovat na hračkách. Postprodukce pak průběžně trvala celé dva roky. Transformace byla nejdřív založena čistě na fyzikálních zákonech, ale to se muselo trochu předělat, aby byla plynulejší a elegantnější. U Autobotů je vázána především na to, že kola musela zůstat na zemi do poslední chvíle, aby se boti mohli transformovat za jízdy. Všichni boti mají funkční oči (různá intenzita, zaostřování objektivu) - Autoboti modré, Decepticoni rudé (s výjimkou Frenzyho, ten je má modré) a když mluví tak hýbou ústy. To bylo velmi kontroverzní rozhodnutí a fanoušci čekali, jak to dopadne, zvlášť u Optima, který má v seriálu kovovou roušku na způsob Trhače z Želv Nindža. Bay zvolil pro obličeje odlišnou povrchovou úpravu na způsob tekutého kovu, přičemž boti převzali jisté lidské manýry - Bumblebee používá kryt helmy jako obočí, umí zformovat něco na způsob úsměvu a Optimus se zas škrábe na nose. Animátoři dostali od Baye specifické instrukce - bitky musejí být jako z asijských akčních filmů, Optimus se musí ksichtit jako Liam Neeson, Bumblebeeho předlohou budiž Michael J. Fox z Návratu do budoucnosti a pro Megatrona samozřejmě museli všichni nastudovat agenta Smithe v Matrixu. Dialogy byly navíc upravovány podle výsledných renderů, aby všechno sedělo. Výsledek je dechberoucí.

Co nabídne druhý díl?

Bude toho hodně. Momentálně se už jen spekuluje o tom, jestli ho Bay bude vážně režírovat. Ale vzhledem k tomu, že všude rozhlašuje, že už má spoustu nápadů, včetně obrovského Decepticona, maskovaného jako letadlová loď, začíná to být jasné. Zrada je jenom otázkou peněz. A věrnost také. Poslední záběr filmu ukazuje otevřená vrátka a sami řekněte, kdo by jimi po rozsvícení světel v sále nechtěl projít? Pokud možno co nejrychleji. Tak to nezdržuj, Michaele, a konečně kývni.

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace