Do Mnichova je cesta dlouhá a Steven Spielberg zjišťuje, že termíny se přibližují rychlostí blesku. Když se k dramatu Munich upsal, jasně tím zamrkal na Akademii a v hledáčku má samozřejmě i Zlaté glóby. Ty teď jednomu z nejslavnějších režisérů přidělávají vrásky, protože kvůli nim musí bezpodmínečně stihnout premiéru naplánovanou na 8. prosince (nominace na Glóby se totiž uzavírají 10.).

Snímek vypráví o tragických událostech roku 1972, kdy byl na mnichovské olympiádě brutálně zmasakrován tým izraelských atletů. Děj se soustředí i na události následující, tedy na vypátrání palestinských vojenských příslušníků, kteří byli za vraždu jedenácti lidí zodpovědní. V hlavních rolích uvidíme Erica Banu, Geoffreyho Rushe, Mathieu Kassovitze a také novopečeného Bonda Daniela Craiga.

Založeno na skutečné události, tahle nálepka by se Akademii mohla líbit, nicméně Spielberg to letos nebude mít nijak lehké. Pouhé dny nás dělí od premiéry Jarhead (a to bude sakra velké želízko v ohni), Glóby stihnou i Gejša a Brokeback Mountain, nesmíme vynechat King Konga, který zřejmě posbírá spoustu technických kategorií a před koncem roku zaútočí i Woody Allen. Doplňte to Haggisovým Crash a dalšími povedenými filmy z průběhu letošního roku a vychází vám spousta zajímavých duelů, i bez Malickova Nového světa, který připluje pět minut po dvanácté (16. ledna).

Něco takového Steven nedopustí a tak teď tlačí na Johna Williamse, který ještě nesložil ani notu, aby pospíchal... opravdu pospíchal. Uvidíme, jak se to projeví na hudbě, protože Williams není z rychlíků - prostě si rád dává na čas. Ale stihne to, i kdyby měl nasadit šablonu číslo deset, prohnat skrz ní stádo houslí a dostat bilióntou nominaci za hudbu. Takhle to holt chodí a pro nás to znamená neotřesitelnou jistotu - meditativní (skoro)jaro s oscarovými dramaty. Proč vlastně ne, už kvůli Jarheadu je na co se těšit.