U nás až do Bazénu věc nevídaná, v Americe naprosto běžná. Některým seriálům je prostě v případě nemastných-neslaných výsledků ustřihnuta šňůra a protože ve Státech je skutečně nezdravě moc televizních stanic a seriálů, je každá novinka posazena pod Damoklův meč a pokud se jí nepodaří vyhnat ratingy a sledovanost v prvních několika epizodách, většinou to do konce roku nedoklepe a s potupou vyklidí vysílací časy. I letos se to poštěstilo čtyřem novým seriálům, přičemž další čtyři jsou v podmínce a je mezi nimi i Bruckheimerův E-Ring, nové seriálové drama z prostředí Pentagonu, které jednou zaskóruje, jindy propadne a vypadá to, že diváci jsou ochotní v případě debilní zápletky epizodu po dvou minutách vypnout. Producenti si tedy objednali pár dalších epizod a... uvidí se.

Pár vyvolených se už dočkalo vysněného razítka, které schvaluje první sezónu a je zároveň opcí k natočení druhé (všechno však mohou změnit výsledky jednotlivých epizod). Jde mj. o forenzní Bones (s Davidem Boreanazem v hlavní roli, zjevná odezva na CSI s trochou X-Files pro vylepšení chuti), sci-fi seriály Surface a Invasion (které si hodně konkurují), sitcom Everybody Hates Chris (snaha přiživit se na ukončeném Everybody Loves Raymond? Ne to jen Chris Rock vypravuje o svých zážitcích z dětství) a hlavně thrillerovka Prison Break od Foxů.

S tou teď budou velké starosti. Seriál byl původně navržen jako jednosezónní vata, aby zabavil diváky, než se popáté vrátí Jack Bauer v seriálu 24. Stane se tak už v půlce ledna 2006, kdy 24 odstartuje rovnou čtyřepizodou (tj. 4x60 min.!). Ale co teď s Prison Break, které se celkem úspěšně vyšvihlo k deseti milionům diváků na epizodu? Fox ho bude muset posunout za 24, protože Jack má přece jenom přednost (sledovanost 24 je o dost vyšší).

Letos si poprvé seriálová smršť vyžádala oběti i u nás. Souboj Dobrá čtvrť vs. Ulice/Ordinace v růžové zahradě vs. Bazén prohrál posledně jmenovaný (i když si osobně myslím, že nejhorší z tohohle kvarteta rozhodně není, tenhle post patří bezkonkurenčně Růžové zahradě) a Prima tak utrpěla slušnou porážku, kterou si ale kompenzuje přetrvávajícím úspěchem Rodinných pout. Není to legrace, sledovat tyhle žabomyší války? Zvlášť když člověk ví, že v tomhle českém seriálovém bahýnku nevítězí kvalita, ale podbízivost a kopírování spolehlivých pasáží z harlekýnek.