A to dokonce natolik, že se do celé situace bude muset vložit George Bush. Kazašský prezident Nursultan Nazarbayev se po premiéře v Kanadě konečně dožral a od výhružek vyhoštěním S.B. Cohena přešel k diplomatickým krokům. Příští týden letí do Bílého domu na pokec s americkým prezidentem a jeho cílem je minimálně vnutit americké vládě zakázku na naučná videa o skutečném Kazachstánu.

Tamní vláda přirozeně chápe, že Borat je fiktivní postava a není založena na skutečných okolnostech. Předseda vlády sám uznal, že film je ukázkou pokrytectví na obou stranách barikády a jedná se o komedii. Přesto by chtěl minimálně velkou, opravdu VELKOU omluvu. S.B. Cohen na to reagoval ve své show (Borat se zrodil už kdysi a je velmi populární, loni dokonce moderoval MTV Europe Music Awards) a v Boratově převleku řekl, že s panem Cohenem nemá nic společného a srdečně souhlasí se svým prezidentem. Toho Žida by měl Kazachstán opravdu zažalovat.

Co vlatně kazašské vládě vadí? Vylíčení homosexuálů, cikánů a žen ve filmu, smyšlená hra "Hoď Žida do studně" a pár dalších věcí. Ženy už prý dávno mohou cestovat v autobusech a homosexuálové nemusí nosit směšné modré klobouky. Asi se touhle marnou snahou bavíte, ale vzpomeňme na Hostel a šílenství bratří Slováků. Kazachstán má asi právo na svůj vztek a producenti Borata ani nedovedou spočítat, kolik díky téhle negativní reklamě ušetřili.

A kdo ví, třeba z toho nakonec Kazachstán bude něco mít. Dovedete si představit peníze z turistického ruchu, až se všichni Zápaďáci přijedou podívat, jestli to tam opravdu funguje tak jako ve filmu? Snad se tím zaplatí veškeré papírování, které prezident a jeho vláda momentálně generují.

Podle prvních českých ohlasů na internetu je prý Borat absolutně neuvěřitelný a mimořádně zajímavý film. Kdo by to byl čekal? Zřejmě nás čeká něco přelomového. Raději si vezměte helmy a připoutejte si pásy. Jeden nikdy neví.