Takové zprávy tu nemáme každý den. Jeden z nejslavnějších fousáčů světa oznámil definitivní konec své režisérské kariéry. U Bessona se mnohem spíš jedná o neúspěšný comeback a zřejmě i to jediné správné rozhodnutí. Po Pátém elementu a Johance z Arku si dopřál šestiletou pauzu, ale když se loni/letos vrátil se snímkem Angel-A, byly reakce publika spíš rozpačité. Proto se rozhodnul, že jeho posledním filmem bude dětský Arthur and the Minimoys, zadaptovaný podle knížky, kterou sám napsal. Bohužel se nebude jednat o pověstnou sladkou tečku na závěr, alespoň podle průměrných ohlasů, které snímek sklidil u kritiky během pracovních projekcí. Premiéra se chystá na prosinec.

Často Bessona srovnávám s dalšími dvěma režiséry a to sice Tsui Harkem a Jamesem Cameronem. Také oni platí ve svých zemích (Hong Kong a USA) za nedotknutelné ikony) a Hark se stejně jako Besson během režijní dovolené vrhnul na psaní mizerných scénářů a produkci průměrných akčních filmů. :) V roce 2005 se též pokusil vrátit na výsluní filmem Seven Swords a dopadlo to stejně rozpačitě jako v případě Bessonova snímku Angel-A. Že by propojené mysli? Doufejme, že podobně nedopadne i James Cameron, srdnatě připravující Avatara a Battle Angel Alita. Jestli s tím praští i on, tak nám zůstane jen pár milých vzpomínek na nejlepší filmy 90. let. A to by byla škoda. Jeden z těch tří přece musí tu smůlu protrhnout.

Besson dále zmínil, že se chce věnovat charitě a projektům pro mládež (=třikrát tolik Kurýrů? :), ale od produkování filmů přirozeně neustoupí, stejně jako nepřestane psát scénáře. Kdyby to udělal, francouzská popcornová kinematografie se zhroutí. :) Momentálně je v plném proudu natáčení čtvrtého Taxi v režii Gérarda Krawczyka (Taxi 2, Taxi 3 nebo Wasabi). Všichni jsou zpátky na svých místech, včetně Daniela a jeho sněhobílého Peugeotu (zřejmě 407). Alespoň něco dobrého na závěr. Jen se na toho fešáka podívejte: