Alespoň tak to funguje ve filmu Inkheart, který je další adaptací prózy určené pro tu nejmenší drobotinu. Autorka Cornelia Funke prodala hollywoodským producentům pro jistotu práva na celou trilogii (po Inkheart vyšla ještě Inkspell a chystá se Inkdawn... pak už bude zřejmě s inkoustem konec :), přičemž první díl se udržel v žebříčku bestsellerů na prvním místě šokující čtyři měsíce. To už si přímo říká o velkofilmovou adaptaci, zvlášť když to spadá do ranku fantasy.

New Line Cinema ale pro jistotu krotí své spřežení a štáb sestavuje z hráčů druhé ligy. Brendan Fraser se určitě neurazí, v hlavní roli už se neobjevil hodně dlouho (poslední mě napadá snad jedině Looney Tunes), Paul Bettany by naopak mohl být z podobného označení smutný, ale až si vyndá krumpáč ze zad a přestane dělat palačinky v mimořádně stupidních filmech, pak ho možná opět začnou diváci brát vážně. Režisér Iain Softley (K-Pax, Klíč) pak doplňuje svatou trojici a přináší do hry velký potenciál.

Nejdůležitější volba však producenty teprve čeká. Hlavní hrdinkou knížky je totiž dívka jménem Meggie, jejíž otec (Fraser) má magickou schopnost o které doposud nevěděl. Jakmile začne číst nějakou knihu nahlas, postavy se přenesou z potištěných stránek rovnou do reality. Paul Bettany naštěstí nehraje záporáka, alébrž klaďase, jenž z knížky vyskočí jako první a varuje Meggie před ošklivými věcmi, které by mohla tatínkova činnost napáchat. Samozřejmě zhruba pikosekundu předtím než to dořekne, se Fraserovi podaří domestikovat v realitě jednoho z největších záporáků knižního světa (ne, nemluvíme o Sauronovi) a následně je unesen bůhvíkam. Meggie musí posbírat všechny kladné hrdiny, které její otec stihnul zhmotnit a vydat se na záchrannou misi. Není to nádhera? Není? A víte proč? Už vám není deset...

New Line Cinema ale doufá, že cílová skupina do kin rodiče dotáhne a Inkheart tak není jejich jedinou fantasy trilogií, vysátou z knižní předlohy - Chris Weitz (Jak na věc) už pilně připravuje His Dark Materials: The Golden Compass, první film podle série knížek od Philipa Pullmana, ve kterých jde o mladou hrdinku s poměrně vyšinutými schopnostmi, zlatým kompasem (Jack Sparrow má podobnou věcičku) a spoustu unesených dětí. V obsazení se mimochodem objevuje i Daniel Craig a Eva Green. Jestli se ti dva do sebe po dvou natáčeních nezabouchnou a nebudou mít kopu dětí, tak už nevím. :)