Steve Zaillian, scenárista Schindlerova seznamu, Jasného nebezpečí nebo Gangů New Yorku chystal na podzim svůj zatím nejambicióznější projekt, který poctil pozorností i coby režisér. Šlo o remake klasiky Všichni královi muži z roku 1949, v níž se samorost Willie Stark, venkovský agitátor a demagog došplhá v politice až na místa nejvyšší a používá při tom všechny povolené i nepovolené údery.

Původní verze dostala tři Oscary (nejlepší herec a herečka plus nejlepší film) a Zaillian se svým remakem rozhodně chce též pošilhávat po zlatém plešounovi (jednoho už dostal za Schindlerův seznam, dvě nominace neproměnil), ale došlo mu náhle, že film nestihne dokončit v termínu. Snímek se Seanem Pennem (Willie Stark), Judem Lawem, Jamesem Gandolfinim, Anthony Hopkinsem nebo Markem Ruffalem se tak na poslední chvíli odkládá a to prosím o celý rok! Zaillian si nechce nechat ujít oscarovou šanci a tak vydupal ze Sony roční limbo, což je v momentě, kdy v amerických kinech už visí plakáty na film, takřka nadlidský úkol. Studio z toho jistě velkou radost nemá, ale má pořád ještě v zásobě pár trumfů (Oliver Twist nebo Gejša).

Oscarové tlaky v posledních letech hodně sílí a tak se z podzimní sezóny stává kolbiště ambiciózních dramat a hereckých koncertů, které se zjara vždycky poperou o to nejcennější. Studia totiž ví, že zisk Oscarů nažene do kin mnohdy podstatnou část diváctva a filmy, které na podzim utržily jen pár milionů, se pořád ještě mohou vyšvihnout do sedla (resp. úspěšně živořit v Top 10 po několik týdnů). Kdo chce Oscara, musí vyjít vstříc senilitě Akademie - sošky získávají filmy o kterých se mluví, ne filmy o kterých se mluvilo na začátku roku (výjimky samozřejmě existují), i z tohoto důvodu se notně zpozdil Cageův Weather Man, který se v amerických kinech objeví příští týden.

Na All the King´s Men si tedy počkáme celý rok. Zaillian to komentoval tím, že by nepřenesl přes srdce, kdyby film musel nějak odfláknout a že raději obětuje celý rok ladění, než aby se snažil snímek dodělat do stanoveného data (16. prosince, přičemž cokoliv do oscarových nominací musí mít premiéru do 31. prosince, alespoň v limitovaném počtu). Docela by mě zajímalo, kolik v Sony rozdupali vzteky židlí. ;)