Kde jsou ty časy, kdy byl padesátimilionový opening vstupenkou do síně slávy? Od čtvrtmiliardy drahého Supermana se zkrátka čekala trochu astronomičtější čísla, zvlášť poté co X-Men 3 s chutí olíznuli 100 milionovou hranici. Každý víkend ale nebývá posvícení a i když Warneři nalepili reklamy, trailery a esíčka kam se jen dalo, jejich riskantní krok zřejmě skončí v černých číslech až s příchodem DVD edice. Singerova Supermana tak čeká podobný osud jako Jacksonova King Konga. Oba filmy přitom mají společného mnohem víc a bylo by zbytečné zapírat, že jsme to netvrdili už dřív. :)

Podobné víkendové tržby (Superman měl 52 milionů dolarů, se svátečním Dnem nezávislosti a premiérou už ve středu se počítá s tím, že 5.7. už bude jeho bilance nad 100 miliony) jako v případě přerostlé opice a podobná snaha o návrat oldschoolové atmosféry a zaprášených hrdinů. Slyší na to vůbec americký divák nebo jsou solidní čísla jen výsledkem mediální masáže, která probíhala několik týdnů? Plánovaný sequel nových dobrodružství pana Pláštěnky je každopádně v ohrožení a Singerovi možná vyrašil na čele studený pot. Na druhou stranu si natočil film podle svých představ, za neuvěřitelné peníze a minimálně půlka diváků a recenzentů mu to "žere". Až následující dny a týdny však předvedou, jestli nebude nový Superman spíš kryptonitem pro další snaživce, kteří by si chtěli oprášit kus filmové historie. Ještě jeden podobně rozporuplný výsledek a nad tímhle lukrativním subžánrem se zavře voda.

Větším překvapením víkendu tak byla paradoxně druhá premiéra, adaptace úspěšné knížky pro velké i malé holky - The Devil Wears Prada - otvíral v necelých třech tisících kin a sáhnul si na solidních 27 milionů, což z něj při rozpočtu 42 milionů a absenci podobné látky na obzoru, dělá mimořádně horké zboží. Na třetí místo poslušně spadnul Adam Sandler s 50 procentním poklesem tržeb, přičemž na něj možná v dalších týdnech budou dorážet Pixarovská Auta, jež mají s gustem našlápnuto k 200 milionové metě. Solidně se drží i Nacho Libre (celkem už dvojnásobek rozpočtu, studio vědělo co dělá), naopak třetí Rychle a zběsile nebo Lake House odejdou do propadliště dějin s mimořádně slabými výsledky.

A jak jsou na tom letní hitovky v celosvětovém měřítku? M:I-3 má zatím 337 milionů, třetí X-Meni dolezli k 425 milionům a rekordmanem je zatím samozřejmě Šifra Mistra Leonarda, která už překonala hranici 700 milionů.

Už za pět dní vtrhne do kin snímek, u něhož o vysokých ambicích nikdo nepochybuje. Jestli zůstane za očekáváním i Jack Sparrow, budeme znova po kolena v depresi a Hollywood začne šetřit na cateringu a kvalitě červených koberců. A to by bylo zlé. :)

Kompletní žebříček najdete zde.