Když ještě relativně nedávno zamítnula Akademie požadavek kaskadérských odborů, aby se během Oscarů předávalo i ocenění za nejlepší kaskadérský kousek roku, byli všichni od fochu naštvaní. Akademici oponovali nabitým večerem a požadavky dalších profesí, milovníci akčních filmů však musí uznat, že bez kaskadérů by mohl celý žánr rovnou nakráčet do kopru. Stuntmani a stuntmanky naštěstí mají vlastní ceny - Taurus World Stunt Awards a ty se letos udělovaly už popáté. Nebyli jsme při tom, ale známe výsledky a máme pro vás i fotky.

Letošní večer byl zřejmě nejvelkolepější a zahájil ho Rock, dopadnuvší z výšky dvaceti metrů na jakousi kulisu, ze které se pak spodkem proboural na pódium. Tradiční kaskadérský trik s doublem, který jistě všechny potěšil. I mezi předávajícími se to celkem lesklo, cenu za celoživotní přínos dokonce předal sám Arnold Schwarzenegger. Oceněným byl Vic Armstrong, ten maník, co v bondovkách skákal přes jezírka s krokodýly, jezdil na motorce v Indym, nebo nesčetněkrát zaskakoval právě za Arnieho. Zkrátka legenda, která momentálně šéfuje kaskadérům na place M:I-III

Rozdávaly se ale především ceny v jednotlivých kategoriích. Nejlepší souboj roku si odnesly doublerky v karavanové bitce z Kill Bill 2, za stejný film má cenu také nejlepší kaskadérka a Quentin Tarantino byl vyhlášen nejlepším akčním režisérem roku (před ním se z této pocty těšili např. Jonathan Mostow nebo Michael Bay, cenu Tarantinovi předal jeho kamarád Robert Rodriguez). Pár cen přistálo i na zádech Bournova mýtu. Cena za nejlepší automobilovou honičku je skoro samozřejmostí, Bourne však vyhrál i cenu pro nejlepší kaskadérský tým. Cena za nejlepší konkrétní kaskadérský kousek putovala ke Spider-Manovi II, nejlepší práce s ohněm je za výbuch domu v Punisherovi, nejlepší skok je v úvodu Starskyho & Hutche (vzpomínáte si jak Ben Stiller skáče z domu na dům? Bylo to deset metrů na výšku, čtyři na délku), nejnáročnější manévr s auty je k vidění v remaku Taxi a konečně... nejlepší cizojazyčný akčňák je německý Klaun. Nutno říct, že zaslouženě, protože německý Action Concept (Kobra 11) se tu opravdu vyblbnul. A abych nezapomněl, cena pro nejlepšího akčního hrdinu historie (uděluje se každoročně, takže to není absolutní titul) patří Sylvesteru Stalloneovi.