Nebijte nás. V Americe mají prázdniny a úspěch X-Menů proměnil všechny novinkové servery v hnízda comicsových fanoušků, kteří nadšeně ohlašují nové a nové konspirační teorie, zahrnující snad veškeré existující "kreslouny". K zásadnějším prohlášením byl dohnán i Jon Favreau, který zjevně ponese na svých bedrech první adaptaci "nezávislého Marvelu". Iron Man předběhne druhého Hulka, protože začne natáčet "už" v lednu (momentálně probíhají velké přípravy a sepisování scénáře), aby se snímek v létě 2008 dostal do kin.

Iron Man přitom, navzdory svému pestrému kovovému oblečku, spadá spíš do kategorie hrdinů, kteří jsou mučeni vlastním svědomím, v tom je podobný třeba Batmanovi. Iron Man alias Tony Stark se narodil do bohaté rodiny a už od dětství trpěl přehnanou inteligencí. Dokončil slavný MIT ještě před dovršením osmnácti let a během války ve Vietnamu vymyslel technologii mikrotranzistorů. Krom toho že si tím zachránil vlastní život (resp. srdce zasažené šrapnelem), vedlo to k vývoji nové generace zbraní v jeho vlastních továrnách a hlavně ke vzniku taktického bojového obleku. Když ho Stark testoval, uvědomil si, že by díky jeho vlastnostem (obrovská odolnost, zvýšená síla a vjemové schopnosti) mohl zbavit svět nebezpečných zločinců. Díky tryskám může Stark v obleku i létat a samozřejmě je vybaven hned několika účinnými zbraněmi.

V reálu nemá Stark žádné speciální schopnosti, navenek působí jako playboy, ale v soukromí ho ubíjí démon alkoholu a problémy ještě přibudou, když během neustálého vylepšování svého obleku dojde k tomu, že si tahle výstroj uvědomí sama sebe. Stark tak musí porazit svůj vlastní vynález.

Tohle jsou jenom některá z témat, jež Favreau na tiskovce naťuknul a u nichž se dá předpokládat, že ve filmu dostanou svůj prostor. Vynecháno nebude ani napětí ve Stark Corporation. Stark vyrábí zbraňové systémy pro vládu a jeho firmu chce v comicsu neustále někdo ovládnout nebo alespoň zničit. Jak jste si mohli všimnout z obrázků, brnění hlavního hrdiny je kompletní, takže mu většinu času není vidět do tváře. To kdysi neodradilo ani Toma Cruise, který si chtěl Starka zahrát, podle posledních informací však Favreau s obsazením žádné velké hvězdy nepočítá. Chce na to jít stejným stylem jako Singer u prvních X-Menů nebo Supermana, tj. obsadit neznámou, leč talentovanou osobu a zbytek peněz vrazit do triků, kterých bude v případě Iron Mana potřeba víc než dost. Chvályhodné rozhodnutí, ale počkejme si raději na první výsledky.

p.s. Animovaný Iron Man běží každý den na televizní stanici Jetix. :)