Konec roku bude pro fanoušky ve znamení především Hvězdných válek, stejně jako každý rok si ale tohle období vybrali i filmaři, kteří mají Oscarové ambice. A teď, když skončil festival v Benátkách, tu máme první zájemce o plešouny. Samozřejmě je ještě hodně brzy přemýšlet o reálných šancích, když se konkurence pořádně nepředstavila, ale minimálně náznaky, že v příštích měsících dorazí pár zatraceně dobrých filmů, tu je. 

 

Tím prvním je muzikál La La Land od režiséra Whiplash Damiena Chazella. Příběh z Hollywoodu, kde na sebe narazí začínající herečka Emma Stone a pianista Ryan Gosling, festival uchvátil. Momentálně má La La Land na rottentomatoes osmnáct recenzí. Všechny jsou kladné a průměrné hodnocení je 9/10. O filmu se mluví jako o tradičně pojaté muzikálové podívané, které je ale strhující i dojemná a režisér je silný jak v intimních momentech mezi hrdiny, tak i ve výpravných hudebních scénách. Chválí se snová atmosféra, chytrý humor i schopnost jít ve stopách těch klasických muzikálů a zároveň bavit publikum v jednadvacátém století. 

 

Sci-fi Dennise Villeneuvea Příchozí je na tom o něco hůř. Ale nebojte se, ne o moc. Mezi jedenáctkou recenzí také nenajdete ani jednu zápornou reakci a průměrné hodnocení je 8/10. Takže pořád zatraceně dobré. Drama o mimozemšťanech, kteří přistáli na Zemi a pokouší se komunikovat s lidmi, se také líbilo. Chválí se hudba, zvuk a celkově vizuál, hodně se píše o skvělé Amy Adams a o tom, že film je hodně emotivní a a chytrý a zároveň se nebojí pokládat nepříjemné otázky a koukat se na lidstvo kriticky. A přitom zůstává zábavný. Jo, něco takového jsme chtěli slyšet. Takže se těšíme. Na oboje.