Naštěstí ne podobně nešťastným způsobem jako Quentin Tarantino (Kill Bill) nebo Uwe Boll (jehož dvoudílný Dungeon Siege bude skutečným očistcem... už teď se všichni bojíme ;). Clint Eastwood měl totiž během natáčení snímku Flags of Our Fathers a napadlo ho, že natočí hned dva filmy o bitvě u Iwo Jima. Jeden z americké a druhý z japonské perspektivy. V únoru se tak rozeběhnou kamery podruhé a Clint začne natáčet Lamps Before the Wind, což bude náhled na bitvu právě z japonské perspektivy. Flags of Our Fathers si na svoje uvedení počká, protože Clint chce, aby oba filmy měly premiéru současně.

Scenárista Paul Haggis bohužel nestihnul sepsat scénář i ke druhému filmu, protože je momentálně nejvyhledávanějším mužem Hollywoodu. Doporučil však Eastwoodovi talentovanou mladou scenáristku Iris Yamashita, která mu pomáhala už s Flags. Eastwood kývnul hned na první verzi jejího scénáře a odkoupil ho za mimořádně tučnou částku. I tom, jestli se v "japonské" verzi objeví i herci z té "americké", tj. Paul Walker, Jamie Bell, Robert Patrick nebo Ryan Phillipe ještě není jisté (ale je to velmi pravděpodobné). Studio při produkci důvěřuje Clintovu instinktu a zřejmě tak trochu počítá i s lákavými možnostmi propagace. Tohle tu přeci jenom ještě nebylo a každý ví, že japonský trh je velmi, velmi lukrativní.

Bitva u ostrova Iwo Jima byla něčím, co vyjadřuje podstatu a fungování celého válčení v Pacifiku. Japonci jako potomci samurajů, vázaných kódem Bushido, se rozhodli, že budou bránit svůj ostrov do poslední kapky krve, zatímco Američané, ač v početní přesile, museli bojovat s krutými tamními podmínkami, neznalostí terénu a také se strachem. Byli ochotní umřít pro svou zemi, pro své kamarády ve zbrani, ale také hodlali pro vítězství udělat cokoliv. Pro Japonce byla naopak prohra nepředstavitelná... obě strany měly své důvody a zásady, obě měly svoje světlé a stinné stránky. A i proto Clint oživuje koncept "Tora! Tora! Tora!". Jsem na to hodně zvědav.