pozn. redakce. Martin bere Vary poctivěji než my (letos asi razí jen Cival), na těchhle filmech ho prý potkáte.

Strana 1 z 3

1 2 3

Anthropoid

Hodně moc bych chtěl, aby z toho byla česká Valkýra. Sean Ellis má talent a Dornan s Murphym s dostatečně dobrým scénářem jistě nebudou chybovat. Snad se nebude opakovat situace s Nesnesitelnou lehkostí bytí, která měla možná Day-Lewise, ale byla českému prostředí natolik vzdálená, že se na ni našinec napojí jen stěží a Kundera se rozhodl už nikdy víc nesvolit k adaptování svých knih.

 

Švýcarák

Mezi všemi těmi íránskými dramaty o holocaustu malých dětí se hodí odreagovat na sympatickém indie. Film "čtyř Danů" (tvůrčí duo Daniel Scheiner a Dan Kwan s herci Paulem Danem a Danielem Radcliffem) vypráví o muži (Dano), který ztroskotal na opuštěném ostrově, ale těsně před tím, než se zabil, vyplavilo moře mrtvolu (Radcliffe), co prdí, krká, má erekci a nakonec mluví a naučí hrdinu vážit si života. Jestli to bude otravná patlanina, nebo milý bizár, se teprve uvidí.

 

O slavnosti a hostech

Jan Němec byl svého času génius. Spíš než na Vlka z královských Vinohrad se ale soustřeďte na klasiku O slavnosti a hostech, úžasný hodinový majstrštyk, v němž svérázný režisér strká do kapsy Formana i Menzela. Nová vlna v její maximální formě, film nekonečně cool, vtipný, nápaditý a nakonec i mrazivý.

 

Rocco a jeho bratři

Další retrospektivu si odbude italský klasik Visconti. Osobně jsem mu nikdy nepropadl, ale nedat alespoň jediný jeho film na velkém plátně je pro každého filmového fanouška hřích. A když jeden, tak Rocco a jeho bratři s Alainem Delonem.

 

Paterson

Jim Jarmusch má nový film, asi není třeba nic dodávat, pokud sledujete zdejší seriál režisérská elita. "Řidič autobusu" Adam Driver třeba naláká i nové fanoušky a divil bych se, kdyby důvěra v bělovlasého podivína byla chybná. Zvlášť když je po Přežijí jen milenci opět ve skvělé formě.

 

Poslední pokušení Krista

Až když byl Dafoe oznámen, jsem si uvědomil, že hraje ve třech z mých deseti "oficiálně" nejoblíbenějších filmů - V Životu pod vodou, v Dogville a právě zde. Strhující opus Martina Scorseseho bude uveden v letním kině, což je po loňské Pretty Woman rozhodně jiná liga. Asi nemusím zdůrazňovat, jak moc návštěvu doporučuju.

 

Strana 1 z 3

1 2 3