O tom, že zemřel Bud Spencer, se psalo už několikrát a samotná herecká hvězda to musela nejednou dementovat, tentokrát je to ale smutná pravda. Ve věku 86 let nás opustil herec, se kterým většina dnešních třicátníků a čtyřicátníků strávila dětství a jehož razítka a facky přes celou držku mají větší kouzlo než celý Steven Seagal a jeho aikido. 

 

Spencer, vlastním jménem Carlo Pedersoli, se samozřejmě proslavil ve dvojici s Terrencem Hillem a objevili se společně ve více než dvaceti filmech. I když poprvé, v historickém Hannibalovi, neměli ani jednu společnou scénu. Mezi ty nejslavnější akční komedie patří pochopitelně nestárnoucí Jestli se rozzlobíme, budeme zlí nebo westernové pecky Pravá a levá ruka ďábla a Malý unavený JoeNaposledy si spolu zahráli v roce 1994 ve filmu s kouzelně jednoduchým názvem Průseráři, k němuž si i sami napsali scénář. Sólo se pak Spencer objevil v televizní sérii Big Man nebo sci-fi komedii Šerif a mimozemšťan.

Nikdy nebyl extra dobrý herec, ale v tandemu s Hillem a konec konců i sám dokázal vždycky diváky bavit svým přirozeným charismatem, povahou sympatického morouse a hlavně těmi dokonale likvidačními fackami. Se Spencerem odchází jedna éra akčního filmu. Pravděpodobně ne tak dobrá a zásadní, jak to díky nostalgii cítíme, ale pro mnoho z nás dost možná nejdůležitější.