Když máte ve svojí stáji na 5000 superhrdinů, začne vás štvát, že drtivá většina z nich pracuje na plné obrátky jen prostřednictvím pestrobarevných sešitů. Avi Arad, kápo Marvelu a po úspěchu filmových Spider-Manů i jeden z těch nejvlivnějších producentů Hollywoodu se už nemohl dále dívat na šnečí tempo, kterým Hollywood adaptuje marvelácké licence a rozhodl se vložit do věci sám.

Vznik nezávislého filmového studia pod hlavičkou Marvelu je však motivován nejen snahou o zpracování většího množství comicsových předloh (jako by těch comicsů bylo za posledních pět let málo :), ale přirozeně i žízní po velkém balíku peněz. Marvel totiž hollywoodským studiím pouze licencoval svoje hrdiny, což mu vyneslo od dvou do deseti procent na tržbách, v závislosti na rozpočtu toho kterého projektu. Z obou Spider-Manů viděl Avi Arad jen směšných 75 milionů dolarů a to ho zřejmě v pohodlí jeho tisícihektarové vily neskutečně užírá.

Proto spatří světlo světa Marvel Studios, filmová frakce proslulého vydavatelství, která by měla fungovat jako všechna ostatní filmová studia v Hollywoodu. A pro začátek by chtěl Arad zaútočit pomocí adaptace Iron Mana (o tenhle projekt měl drahnou dobu zájem třeba Tom Cruise) nebo třeba sequelem k Hulkovi. Hulk 2 je vůbec na veřejnosti dost propíraný titul, zároveň se však jedná o jasného kandidáta na brzké natáčení. Aradovu optimismu, který zahrnuje návrat všech herců v hlavních i vedlejších rolích, bych sice zas tak moc nedůvěřoval (i když bůhví jak jsou sestaveny smlouvy), ale přechod od filozofování k bezhlavé akci v duchu "Hulk Smash!" by řadu fanoušků jistě uspokojil. Arad zašel dokonce tak daleko, že našemu Zelenáčovi vybral protivníka.

Abomination je bývalý jugoslávský agent Emil Blonsky, který infiltroval armádní základnu generála Rosse (ten sympatický vousáč z prvního Hulka, to jen pro neznalce comicsu) a špicloval i v laboratoři Dr. Bruce Bannera. Podařilo se mu zúčastnit se jednoho experimentu a zmutoval přesně v duchu starého dobrého Hulka. Narozdíl od Bannera se už nemůže vracet do lidské podoby, ale zůstala mu inteligence a sílu má stejnou jako "standardně naštvaný Hulk", což mu při vzájemných duelech alespoň dočasně poskytuje pár výhod.

Kam Arad míří výběrem takového protivníka je docela jasné. Před kamerou to bude zatraceně lítat a kdo neuhne, ten to schytá metnutým požárním vozem. Kéž by to všechno vypadalo na plátně stejně dobře jako na papíře. Marvel hodlá do své filmové odnože nasypat během let 2007 a 2008 kolem půl miliardy dolarů a roztočit tak kolečka nového byznysu, ve kterém už nepůjde jen o ubohá procenta, ale rovnou o miliardové zisky. Prvních výsledků z jejich dílny bychom se tak mohli na plátnech kin dočkat už v roce 2009 (nejvážnějšími kandidáty mimo těch jmenovaných jsou hrdinové jako Captain America nebo Nick Fury). Bude to další vlna comicsové revoluce, nebo průšvih, který by mohl největší comicsové vydavatelství srazit na kolena? Na výsledek bych si nevsadil, nezbývá než čekat.