Marťan patří mezi největší filmové události podzimu, takže nás samozřejmě zajímá, jestli dostaneme další scottovskou pecku nebo naopak zklamání z ranku Robina Hooda, Exodu a (ano, držte se) Promethea. Adaptace populárního románu, jehož hlavní hrdina uvízne na Marsu a musí tam přežít, než ho někdo zachrání, se uvedla famózními trailery. Určitě vás proto potěší, že kampaň pro jednou zásadně nelhala.

O nadšení se zatím mluvit nedá, po premiéře na filmovém festivalu v Torontu ale zavládla mezi kritiky spokojenost. 14 pozitivních recenzí z 15 dává dohromady solidní rating 7,5/10. Co je ale důležitější, skoro všichni mluví o svižném a především zábavném rodinném filmu, který člověka nabije dobrou náladou a chutí navléct skafandr a vyrazit do vesmírných dálav.

 

Konsenzus víceméně zní "nejlepší Scott za poslední roky". A ačkoliv to není zas tak luxusní vizitka, nuda očividně nehrozí a Damonovi prý budeme všichni fandit jako zběsilí. Pár lidí sice u Marťana trápilo čtení zpráv, když je někdo píše (holt berlička), a trochu natažený konec. S výjimkou té jedné nespokojené duše (která tvrdí, že to je celé hrozně o ničem), ale všichni lákají na opulentní biják, v němž vás Damon s klidem protáhne i komornějšími scénami. Tak fajn, 1. října se uvidíme v kině!

---

Vytáhni v hospodě: Tak tady se Damon namakal na pátého Bournea...