Pro boxoffice fanatiky to byl skutečně napínavý víkend. Nejdřív se objevily zvěsti o rekordních předprodejích na Fandango, které většinou spolehlivě zvěstují velehit. Rozptyl výsledných tržeb je ale většinou takový, že ani studio v případě úspěšných předprodejů a masivních půlnoček nezvěstuje dopředu nějaké velké úpravy odhadů. Naopak, Universal byl VELMI konzervativní a několik týdnů před premiérou podle cvrkotu na sociálních sítích prorokoval, že za úspěch považuje cokoliv nad sto milionů. Páteční tržby nám samozřejmě prozradily, že to byl hodně podstřelený odhad a v neděli odpoledne už jsme věděli, že jde do tuhého. Podle neoficiálních čísel dinosauři otevřeli jen těsně pod prvními Avengers, globálně pak s 511 miliony zaznamenali nejlepší celosvětový opening historie. To všechno už ale dávno víte.

 

Pondělí je pro studiové účetní vždycky mnohem důležitější, protože se konečně dopočítají finální čísla. U velkého blockbusteru může být statistická chyba ve výši tří procent poměrně signifikantní, v tomhle případě se hrálo o šest milionů nahoru nebo dolů. Jisté už víceméně bylo, že má Universal dvousetmilionový opening, někde mezi prvními a druhými Avengers. Jenže byla ještě pořád ve hře lákavá šance, že dinosauři usednou na trůn. Universal odmítal cokoliv komentovat, ale určitě číhal se zatajeným dechem. A ono se to povedlo - cca 209 milionů dolarů (úplně definitivní čísla ještě nejsou, ale odchylka už může být jen v desetinkách) znamená, že Avengers dostali na frak. V největším universaláckém nasazení (4274 kin, ovšem Avengers otevírali ve 4349 sálech) Jurský svět skóroval neuvěřitelným způsobem, přičemž si razantně pomohl tržbami z 3D a IMAXu (podle prvních propočtů až polovina všech prodaných lístků).  

U Marvelu teď musí být Universal vyloženě v nemilosti. Jeho dinosauři deklasovali oba díly Avengers a sedmé Rychle a zběsile je na dostřel (pět milionů) globálních tržeb prvních Avengers. Mohlo by se stát, že během jediného týdne tak nejúspěšnější marvelovka přijde hned o dva posty - zlatý otvírák a bronz za třetí nejvyšší tržby všech dob. A Jurský svět? Ten má našlápnuto k tomu, aby se stal i nejúspěšnějším zářezem Spielbergovy série. Jurský park má totiž celosvětově na kontě jen "pouhou" miliardu.