Reality show útočí i na ta nejvyšší místa. V Americe ostatně ovládly většinu kanálů a stranou nezůstalo ani MTV, které je jich až nezdravě plné. Některé jsou zábavné (Hogan Knows Best), některé jen "zábavné (Newlyweds) a některé prostě odporně špatné (Ashlee Simpson Show, Sweet Sixteen, Meet the Barkers... nechci už pokračovat ;). Vedle těhle "sestřihů ze života" však existuje ještě jedna svébytná forma a to jsou soutěžní reality show. Vidíme to u Vyvolených a Big Brothera, ale zřejmě nejslavnější show tohoto formátu je Survivor, popř. American Idol. A do osidel téhle pro někoho pokleslé televizní zábavy se nově dostává i Steven Spielberg.

Ten se chystá na jakousi variaci na American Idol, která by měla definitivnímu vítězi zajistit projekt na klíč přímo u Dreamworks, což jinými slovy znamená, že vítězný tým dostane peníze a veškeré vybavení, aby si mohl natočit celovečerák pod hlavičkou Dreamworks. To je hodně odvážné a staví to celou soutěž do zajímavého světla. Podobné pokusy tu totiž už byly - na Discovery Channel běžel Reel Fight, ve kterém musely nádhodně smontované dvojice soutěžících točit žánrové kraťasy (dokument, skeč, akční scéna) v nemilosrdných časových limitech a pak je hodnotila porota. Bylo to takové polovičaté, ale mělo to něco do sebe. Se Spielbergovou podporou a áčkovým formátem by se ale z podobného konceptu mohla stát zajímavá show. Soutěžit budou čtveřice, přičemž jeden z týmu bude fungovat jako režisér-vůdce.

Jejich díla pak bude zřejmě hodnotit jak porota, tak diváci, mluví se o mixu již zmíněných show - Survivora a American Idolu. Těžko říct, co se tím myslí, ale kdo už někdy zkoušel něco natočit, ten ví, že se občas musí potýkat s hodně nepříznivými podmínkami. Na druhou stranu je jasné, že se to bude muset hodně stříhat, protože úskalí skutečného natáčení zřejmě masové publikum nezajímá. Přesto ale chvályhodná myšlenka, která by se dala dotáhnout do stravitelné podoby. Třeba se jednou něco podobného dostane i k nám... jako alternativa ke zkázonosnému systému státních grantů by se to docela šiklo. ;) V Americe show odstartuje na stanicích Foxu, někdy začátkem příštího roku.