Americká společnost Movielink se chystá ovládnout svět. Podepsala smlouvy s největšími filmovými studii a bude distribuovat filmy po internetu souběžně s jejich uvedením na DVD. Prvním takto zpracovaným filmem je Zkrocená hora, která vychází právě teď.

Princip je jednoduchý - zaplatíte jednorázovou částku a film si stáhnete ze serveru. Na disku s ním pak můžete relativně neomezeně operovat. Není to geniální? Obávám se, že není. Alternativní modely shánění filmů tu často nerozebíráme, nad troufalostí a naivitou Movielinku však zůstává rozum stát. V naší vlasti se o něco podobného pokoušel Český Telecom s projektem StarZone, ze kterého je dnes jen vyhaslý uhlík (sice funguje, ale neznám nikoho, kdo by někdy využil jeho služeb). Důvody jsou poměrně jasné, StarZone nebyl první podobný systém, který propadl a přesto se Movielink vrhá do podobné záležitosti? Nad tím zůstává hlava stát.

Jen si to vezměte. Za cenu převyšující běžné DVD (od 19.99 dolarů výše) si budete moci stáhnout film o velikosti cca 1GB, v zatím neupřesněném formátu. Bez bonusů, bez menu, bez alternativních zvukových stop... prostě jen film s originální zvukovou stopou. Ten si pak budete moci svobodně rozšířit až na tři různé počítače. Ale ne víc!

S High Definition formáty na dosah ruky a klasickými DVDčky tlačícími na hranici patnácti dolarů za dvoudiskové áčkové novinky je to vážně geniální koncept. Kvalita souboru pak zřejmě nedosáhne ani dvouCDčkových ilegálních ripů, které se povalují na p2p sítích. Nechápu tohle zkratové uvažovaní velkých firem - někoho napadne geniální myšlenka (mohli bychom filmy nabízet na internetu) a pak jí naprosto idiotsky degraduje a přemění v realitu. Výsledkem není jen tahle akce Movielinku, ale i celý Sony humbuk okolo UMD. Tam měli japonští mágové skutečně trochu smůlu, protože jejich proprietální (tohle slovo je teď hodně "in") formát byl brzo cracknut a uživatelé si prostě přes memory stick karty začali do PSP nahrávat upravené filmy z DVD, které lze narozdíl od maličkého UMD přehrát kdekoliv. V únoru jsme o pomalé smrti UMD psali, teď už zbývá jen poslední hřebíček do rakve - tiskové prohlášení Sony o zrušení filmové sekce UMD. Všichni ostatní už totiž své regály s UMD filmy zrušili.