Od katastrofy, která pohřbila v sutinách newyorských "Dvojčat" stovky lidí letos uplynuly čtyři roky, což v podstatě znamená, že úvahy o natočení zfilmování těchto pohnutých událostí už nejsou nazývány hollywoodským hyenismem. A točit se budou hned dva filmy. Jeden má na starosti Paul Greengrass (Bournův mýtus), který se prosadil svým dokumentárně mrazivým zachycením jedné z největších katastrof v historii Irska - 30. ledna roku 1972 se zde demonstranti střetli s vojenskými jednotkami, které měly trochu lehké prsty na spoušti. Výsledkem pak byl nekonečný souboj vlády s IRA. U nového Flight 93, který bude líčit osudy letadla, jež bylo namířeno na Washington D.C. a které se za cenu oběti všech pasažérů podařilo neutralizovat, pokud tento výraz můžeme vůbec použít. V podstatě šlo o otevřenou vzpouru proti teroristům přímo na palubě letadla, která vyústila ve zřícení stroje.

A zatímco bude Greengrass podle vlastního námětu točit někde ve studiu, ve skeletu letadla (za minimální peníze, takže zřejmě i s neznámými herci), rozeběhnou se kamery i u Olivera Stonea. Ten hodlá natáčet zatím nepojmenovaný projekt s Nicolasem Cagem v hlavní roli, který se bude týkat New Yorku a obětavosti místních hasičů, kteří z hořících budov zachraňovali všechny, ke kterým se dalo dostat. Spousta z nich zahynula, když budovy znenadání zkolabovaly.

I Stone hodlá brnkat na strunu co nejrealističtějšího podání, ostatně u takhle citlivého tématu by to ani jinak nešlo. Už teď se po vzoru Alexandera Stone probírá stovkami článků a reportáží, mluvil i s rodinami zesnulých hasičů a lidmi, kteří byli "u toho" a přežili. Stejnou měrou se v přípravách realizuje i Nicolas Cage, jehož obsazení sice vzbuzuje rozpaky (bude to skutečně tak realistické, když bude před kamerou pobíhat taková celebrita?), sám Cage je ale nadšený, protože chtěl prý s Oliverem Stonem vždycky dělat a teď se to snad konečně povede. Podle něho film není o tragédii a Dvojčatech, je především o hrdinství těch hasičů a o tom, co se stalo, ve chvíli, kdy spadla první z budov.

Zní to obojí hodně předvídatelně a jeden už by skoro dokázal načrtnout na papír, jak ty filmy budou vypadat, jenže... tohle je Stone a Greengrass, chlápci, kteří dovedou překvapit a nedělají věci zrovna podle pravítka. Z toho mám zřejmě největší radost, protože když už se Hollywood do téhle ne zcela zahojené rány americké historie pouští, je fajn, že k tomu alespoň povolal duo profíků. Oba filmy se zřejmě objeví v kinech na podzim 2006.