Blade Runner patří k nejlepším a nejvýznamnějším sci-fi filmům vůbec. To je jednoduše fakt a i po více než třiceti letech jde o fascinující podívanou, u které skutečně zamrzí, že zůstala (podobně třeba jako Carpenterova Věc) komerčně ve stínu Spielbergova E.T.ho, jenž tehdy žánr sci-fi totálně ovládl. Tenhle temný příběh o honu na skupinu replikantů, kteří nechtějí nic jiného, než prostě žít, je atmosférická bomba s nádhernou výpravou, skvělou hudbou a několika zajímavými myšlenkami, kterými se člověk bude zabývat ještě dlouho po závěrečných titulcích. O dvojce se mluví už celkem dlouho a teď se objevilo pár celkem zásadních informací.

 

Ta první je bohužel smutná. Ridley Scott, jehož EXODUS: Bohové a králové dorazí už za pár týdnů, se nechystá režírovat a zatím není vůbec jasné, kdo ho nahradí. Natáčet se ale určitě začne už příští rok a bude u toho Harrison Ford. Tomu je už ovšem dvaasedmdesát, a i když si třetí Postradatelné evidentně užil, v hlavní roli dostane přednost někdo mladší. Zápletka by se totiž měla točit okolo hledání hrdiny jedničky Ricka Deckarda a Ford tak dostane prostor až v závěrečné části filmu. Snad z toho bude sequel, který nebude působit jako zbytečné tahání prachů z fanoušků.

--- 

Vytáhni v hospodě: Scott ale od žánru neutíká, momentálně chystá sci-fi The Martian s Mattem Damonem a chystá se i druhý Prometheus.