Týjo! Já už to nebudu podesátý opakovat, ale úspěch Strážců Galaxie je prostě obdivuhodný. Noví hrdinové v přidrzlé a svěže rozjívené látce zastínili veškerou letošní konkurenci. Ano, tahle comicsová trvalka je i o svém pátém víkendu v distribuci na prvním místě kasovního žebříčku. A navíc je vůbec nejúspěšnějším titulem roku!

Star-Lord a spol. využili nulové relevantní konkurence a připsali si dalších šestnáct milionů. Stačilo to na suverénní zlato a vytažení zisků už na 274 mega. Už teď Strážci předběhli všechny zajeté značky letošní sezóny - Captain America, Spider-Man i Transformeři se museli sklonit před pěticí comicsových sígrů. Kdyby nepřišly na podzim Hunger Games, mohl by si Marvel gratulovat k tomu, že takhle na první dobrou hned nastřelil nejúspěšnější snímek roku v amerických kinech.

AMERICKÉ TRŽBY FILMŮ Z LETOŠNÍHO ROKU

Tím samozřejmě nekončíme. Stejná suma už přitekla z ostatních kontinentů, takže celosvětové tržby už jsou na 547 milionech. A i když tady se rekordy lámat nebudou, je zjevné, že napodruhé půjdou Strážci Galaxie bez problémů přes miliardu.

Druhé místo jistí Želvy ninja s impozantními 162 miliony jen z Ameriky. Že bude Bayova želvácká produkce na domácí půdě výkonnější i než dvojky Ria, Třístovky nebo Draka, to asi nikdo netušil. Ale stává se. Dalších sto milionů už přiteklo z ostatních kontinentů, takže úspěch svěřenců Mistra Třísky je nezpochybnitelný.

Bronz obhájila romantika Zůstaň se mnou, v níž talentovaná violoncellistka Chloe "Hit-Girl" Moretz nechce umřít, protože... protože láska! Průběžných 29 milionů není kdovíjaké terno, ale lepší než smyčcem do oka.

Až na čtvrtém místě narazíte na první premiéru: Jmenuje se v originále As Above/So Below (český název Pod zemí je možná tuctovější, ale vypadá smysluplněji) a podle kritiků jde o nevýrazný hororový podprůměr. Na úvod si vyprosila osm milionů, což film nasměruje k necelé dvacce z Ameriky.

 

Za solidní komediální trvalkou Falešní poldové, která má na kontě už 57 milionů, se zjevuje ještě druhá novinka týdne: Akční thriller The November Man, v němž si na agenta zase jednou hraje Pierce Brosnan, disponoval solidními trailery, podle kritiků jde ale o dost slabě napsanou a mdle natočenou podívanou. Sedmimilionový otvírák tomu odpovídá. Žádné kasovní terno.

Do desítky se vešlo ještě sportovní drama When the Game Stands Tall, sci-fi Dárce, pohodová Láska na kari a akčňák Expendables 3.

Kompletní žebříček tržeb zde.

Ani za týden se Strážci Galaxie nemají čeho bát: V obnovené IMAXovské premiéře se totiž po dvaceti letech vrátí Forrest Gump a s ním přijde jen retro The Identical.