Ne, nečekejte žádné bulvární pikantnosti, je tu jen další shrnutí uplynulého víkendu z hlediska finanční úspěšnosti nových i starších trháků. O Spikeovi Lee se vždycky mluvilo jako o rebelovi, který si šlape vlastní cestu. Ta mu sice nikdy extra nevynášela, ale vždy si jejím prostřednictvím naplňoval umělecké ambice. V pátek to v Americe zkusil naopak – a zadařilo se. Spojenec září na první příčce žebříčku návštěvnosti s hodně sympatickými 29 miliony v kapse, což je pro Universal jedno velké hurá – do týdne mají všechny své vklady doma. Ani recenze nejsou vůči Spikeovi extra odmítavé, tudíž se snad můžeme těšit na opravdu slušnou záležitost (aneb uvidíme se zítra ve 20:00 na Febiofestu ;). Druhou příčku tohoto týdne hájí Vendeta (12.3M), ale s více než 50% propadem oproti minulému víkendu se hodně rychle vzdaluje od prominentních příček pelotonu. V těsném závěsu za Vendetou se umístila druhá premiéra tohoto týdne, nízkorozpočtový horůrek Stay Alive. 11.2 miliónu je verdikt poměrně slušný, ale podobně jako nedávno uvedený Hills Have Eyes mě utvrzuje v tom, že trend podobných filmů pomalu opadává a trh začíná být vyvražďovacími horory přesycen.

Tohle pravidlo asi zřejmě neplatí na romantické komedie. Failure to Launch na čtvrté příčce se totiž stále statečně drží nad desetimilionovou hranicí, k čemuž ji ale samozřejmě obrovským dílem dopomáhá jak rostoucí (!) číslo ohledně počtu kin (momentálně 3200), tak i skutečnost, že další podobně laděná romantika není v dohledu. Allenův Shaggy Dog na místě pátém (9.1M) jede po stejně sestupných kolejích jako víkend minulý (tedy cca 4 miliony dolů), ale má ze sousedních filmů zdaleka nejtěžší pozici. Vzato kolem a kolem, příštích pět dní má poslední šanci uhájit si alespoň těch mrzkých 50 milionů - mezi dětské diváky totiž v pátek vtrhává tsunami zvaná Doba ledová 2, ochotna smést všechnu žánrově spřízněnou konkurenci lusknutím prstu. Chudák přerostlý chlupáč ;). Frčíme dál: Šestka se 7.5 miliony patří premiéře z minulého týdne, She’s the Man, na sedmičce se uhnízdil nechutný americký komik Larry the Cable Guy se svým historicky prvním (a doufejme že posledním) celovečerákem a vytřískal první víkend z diváků hned 7 milionů. Top Ten nám zakončuje zmiňovaný horůrek Hills Have Eyes (4.2M), statečně se držící Paul Walker a jeho vlčí spřežení 8 statečných (2.7M) a nesmíme zapomenout ani na Bruce Willise, který svých 16 bloků prošel tento víkend v první desítce pravděpodobně naposled. Sbohem, Bruci ;). A jen tak pro zajímavost, nový režijní počin Stevea Buscemiho, Lonesome Jim, startující v celých - tradá - 2 kinech, ukořistil slušnou 43. příčku. Gratulujeme ;).

Co nás čeká příští víkend vyjma zmiňovaných nových eskapád šavlozubé veverky a jejích ledovědobových přátel? Nohy na nás roztáhne Sharon Stone v neskonale hypeovaném Základním instinktu 2, milovníky hororů potěší gore béčko Slither a na fandy kolečkových bruslí tu zbývá sympatická věcička s názvem ATL. Pokud v Alpách nebudou dravé laviny, Cival vám o výsledcích příští neděli povypráví sám ;).