Pokud se letos chystáte do Varů a těšíte se na nějakou tu festivalovou pecku, měli byste poděkovat Karlu Ochovi. Absolvent filmových studií v Praze je už od roku 2001 s naším největším festivalem neodmyslitelně spojený. Začínal tam coby dramaturg, ale v roce 2011 nahradil Evu Zaoralovou na pozici umělecké ředitele. Takže rozhodně není od věci nechat se inspirovat jeho sedmi oblíbenými filmy. Karel Och totiž filmu rozumí. Oficiálně.

1. Náš den přijde (Francie 2010, r. Romain Gavras)

Jeden z nejsvobodnějších filmů, které jsem kdy viděl. Vyšinutý a svůdný. Taťka Gavras může být na synka hrdý.

2. Jakýkoli film od Johna Cassavetese, nejvíce asi Premiéra (USA 1977, r. John Cassavetes)

Autenticita, která bolí, herecké výkony mimo chápání, intuitivní filmařina s dotekem génia.

3. Zlá krev (Francie 1986, r. Leos Carax)

Básnění filmem, absolutní romantika. Když máš kliku, přežiješ to a pak natočíš Holy Motors. A pak už nic, protože to není potřeba.

4. Kaos (Itálie 1984, r. Paolo a Vittorio Tavianovi)

Zfilmované povídky Luigiho Pirandella. Epilog se jmenuje Rozhovor s matkou, sám Pirandello se v něm vrací do rodné sicilské vesničky. Suma sumárum mého intenzivního vztahu k jižní Itálii

5. Pravdivá romance (USA 1993, r. Tony Scott)

 „Could I have one of those Chesterfields now?“.  Naposledy (už asi podesáté) jsem film viděl loni v Lyonu s úvodem Quentina Tarantina, který přiměl publikum pozdravit do nebes Tonyho Scotta. Ono zakřičení „Hi, Tony!“ ve mně zůstane stejně dlouho jako závěrečný monolog Alabamy na pláži v Cancúnu….“Except maybe I wouldn’t have named our son Elvis.“ Very cool.

6. Divoká banda a vůbec všechny filmy Sama Peckinpaha (USA 1969, r. Sam Peckinpah)

Western westernů, kámošský film. Konec starých časů. „I wouldn’t have it any other way.“

7. Kmen (Ukrajina, Nizozemsko 2014, r. Miroslav Slaboshpitsky)

Ukrajinský film, který měl premiéru v Cannes minulý měsíc. Agresivní a tísnivé drama o hluchoněmých chovancích specializovaného internátu ztvárněných hluchoněmými herci. Přinutil přehodnotit dosavadní způsob vnímání filmu. Česká premiéra za pár dní v Karlových Varech.

Tak co na to říkáte?