Nejzásadnější fotky samozřejmě pro nás... respektive pro mě. Už delší dobu jsem chtěl zmapovat obrázky, které dokázaly zatřást našimi fandovskými hlavami a donutily nás těšit se na dlouhé měsíce dopředu na filmy, jejichž výsledná kvalita nám byla v danou chvíli naprosto utajena. Přestože něco jako redakční jádro tehdy ještě neexistovalo - ve většině případů jsme se ještě ani neznali - prožitky u prvních odtajněných fotek z blockbusterů, které přicházely během 90. a nultých let byly dosti podobné. Geekařili jsme si totiž každý pečlivě na svém písečku... což mimochodem v době před internety nebyla žádná prdel.

Dneska už se povede málokdy šponovat napětí způsobem, že by u pouhé fotky strnuly miliony fandovských srdcí. Všechno je vypouštěno v milimetrově naplánovaných marketingových kampaních, které vás nakonec zahltí a leckdy i zničí. Většina z níže uvedených fotek ale zvládla stupňovat očekávání víc než deset hobitích videodeníků dohromady. Pojďte si některé z nich připomenout... samozřejmě s mým vrcholně subjektivním, emocionálně přebarveným a jaksepatří nostalgickým komentářem.

Strana 1 z 8

1 2 3 4 5 6 7 8

 

Pamatuju si, že když jsem těsně před třináctými narozeninami spatřil v časopisu Cinema (toho času nejdůležitější filmové tiskovině na trhu a základním zdroji informací) fotku Bruce Willise v originálním futuristickém skafandru z 12 opic, mohla mi hlava puknout. Něco tak cool a zároveň špinavého, rukodělného, syrového, jsem si prostě nedovedl představit. Skvěle to vystihovalo výsledný film - můj táta ho sice nepochopil, ale já si lebedil, že mám za sebou jeden z těch velkých formujících filmových zážitků života. 

Víte, já v té době fandil E.T.mu, aby se vrátil domů. Mimozemšťani mě sice děsili v Blízkých setkáních třetího druhu a četba o fenoménu UFO mi nedávala spát stejně jako teorie o tom, že šmejd z vesmíru zapříčiní v roce 2000 konec civilizace, ale pořád jsem těm přivandrovalcům tak nějak věřil, že nepřiletí a nesrovnají Zemi se... no se zemí. A velkolepý teasing na emmerichovskou destrukci ze Dne nezávislosti mi v tomhle ohledu vzal vítr z lopatek. Někdo to prožíval u dinosaurů z Jurského parku, mě uhranuly víc talíře nad Bílým domem.

Podobný wow-efekt měla i Hvězdná pěchota. Výstředně stylizovaná sci-fi, která vypadala v mnoha ohledech podobně jako seriály Beverly Hills a Melrose Place, jež okupovaly televizní kanály, měla ale pár výhod oproti milostným avantýrám Brandona a Kelly - třeba velké bouchačky, ještě větší brouky, a pak samozřejmě Verhoevenův smrtící cynismus a smysl pro humor i tvrdou akci. Pecka.

Strana 1 z 8

1 2 3 4 5 6 7 8