Památkáři vtrhli do českých kin minulý týden. Skvěle obsazené drama z Druhé světové války o tom, jak vedle vojáků běhali po bojištích i historici a pracovníci muzeí a hledali sochy, obrazy a další umělecké předměty, které si náckové přivlastnili a chtěli odvézt do Berlína, mělo původně oscarové ambice. Nakonec se však tvůrci rozhodli s premiérou trošku počkat a vyrazit k divákům později. O tom, zda to byl dobrý nápad, zbytečná opatrnost nebo nutnost, se víc dočtete v recenzi. Ještě před rozhodnutím, jestli do kina vyrazit, nebo zůstat doma, tu ale pro vás máme pár tipů na jiné a také výrazně vydařenější druhoválečné týmovky.

Strana 1 z 7

1 2 3 4 5 6 7

7. Ten prokletý obrněný vlak, 1977, Enzo G. Castellari

Italští filmaři u westernů a ukázali, že je americká témata baví a pár set kilometrů na jih od nás vzniklo i několik hodně solidních válečných týmovek. Ten prokletý obrněný vlak by možná dnes byl jedním ze zapomenutých kousků, ale jeho anglický název celkem jasně naznačuje, proč se v naší sedmičce objevuje. Na DVD ho najdete pod názvem Inglourious Bastards a právě tady hledal inspiraci Quentin Tarantino. Pětice hrdinů, kteří rozhodně nepatří mezi výkvět armády, utíká při transportu do vojenského vězení, snaží se dostat do Švýcarska a cestou tak trochu omylem zlikvidují americké komando. Teď musí zloděj, drsný černoch, bývalý gangster a dva další hrdinové splnit jejich úkol, zničit opancéřovaný vlak a unést významného vědce. Režisér Enzo G. Castellari, který natočil třeba brutální western s peckinpahovským vizuálem Keoma, spoustu extra brutálních detektivek a komedii Vůně cibule, si sehnal béčkové ale solidní obsazení, šoupnul do toho spoustu akčních scén a přihodil kapku černého humoru. Vznikl tak film, který má sice ke klasice daleko, ale zato disponuje béčkovými koulemi jako máloco.

Trivia: Hlavní roli dostal Fred Williamson, s nímž se Tarantino sešel před kamerou u hororové komedie Od soumraku do úsvitu.

Nejznámější scéna: Masakrování vojáků na jedoucím vlaku

Strana 1 z 7

1 2 3 4 5 6 7