Všichni se asi shodneme, že určovat deset nejlepších sportovních kousků je o hubu. Dost obsáhlé téma, dost pohledů na to, jak má vlastně správný sportovní film vypadat. Má být věrohodný, nebo má naopak skutečnost až pohádkově natáhnout, abychom si mohli vychutnat zápasy, jaké nám realita nenabídne? Má myslet na fanoušky, nebo spíš představit sport i těm, co se o něj nezajímají? Nebo je úplně nejlepší udělat pořádný dokument?

Nejzajímavější při pohledu na tuto topku, ale vlastně všechny s podobným tématem, bude zapřemýšlet, proč je na plátně jednoznačně nejfotogeničtějším sportem box (a jiné druhy mlácení). Nejspíš se na souboj dvou chlapů nejsnadněji navěšují působivé archetypální příběhy a velké emoce. Možná působí lidštěji, osobněji, a tím i přijatelněji pro sportovní nediváky. Možná mají boxeři prostě štěstí na výrazné filmaře, co se jich chopili.

Obvykle se nakonec uvádí "co se nevešlo", aby se uklidnili i fanoušci nezařazených kultovek. Oživme tedy rutinní námět menší inovací. Následující pětku jsem nezmínil ne proto, že by se těsně nevešla, ale protože jsem nechtěl. To abyste nemuseli váhat a mohli se rovnou hádat: Million Dollar Baby, Těžká váha, Kličko, Fighter, Okresní přebor.

Strana 1 z 12

1 2 3 4 5 6 ... 12

11. Ze zákulisí - Vítězové a poražení, 1999, Oliver Stone

Oliver Stone si na chvíli odskočil od politických agitek k agitce sportovní. Výsledek se zase moc neliší. Hlasité odkrývání více či méně nekalých praktik fotbalové ligy nese všechny atributy správné stoneoviny. Postavy ztracené v nekontrolovatelném a dravém systému hledají pevný bod, aby se mohly začít chovat správně, ale moc se jim to nedaří. Spíš než sportovní adrenalin čekejte rozhořčení nad realitou všeho okolo něj. Přesně o to Oliverovi šlo.

Trivia: Ve skutečném Miami nebojují o vítězství Žraloci, ale Delfíni.

Nejznámější scéna: Ve sportovních filmech je nejzajímavější scéna skoro vždycky buď finálový zápas, nebo nějaký proslov. Zrovna Al Pacino radši řeční než zápasí.

Strana 1 z 12

1 2 3 4 5 6 ... 12