Oscaroví vítězové jdou v posledních dnech tzv. na dračku. Není to nic nečekaného, děje se to každoročně, ale Paul Haggis hodlá lesk své sošky zužitkovat trochu hlasitěji, než jeho kolegové. Studia se přímo předhánějí v nabízení scénářů a námětů - Paul má zálusk hned na dva kousky, které se opírají do Bushovy současné administrativy. Vypadá to, že někomu tu bude pekelně horko.

Haggis to ovšem nebude. Užívá si teď nejvyššího postavení, může jako režisér peskovat svého scenáristu a pokojně přemýšlet nad tím, koho do filmu obsadí. Jedná se o adaptaci bestselleru (došlo vám vůbec, že v Hollywoodu se z principu adaptují pouze bestsellery? ;) Against All Enemies, sbírku životních zkušeností Richarda A. Clarkeho, která popisuje, jak se Amerika stavěla k Al-Kajdě před a po 11. září. V Crashi už Haggis dokázal, že umí jemně vykreslit zákeřnost rasismu a xenofobie, otázkou je o kolik přitlačí na pilu v tomto případě. Zajímavé bude též sledovat, koho Haggis obsadí do klíčových rolí Bushovy administrativy. Tady samozřejmě mluvíme i o představiteli samotného Bushe.

Nevím teď jak má tuhle "prekérní" situaci americká administrativa vyřešenou, jestli vůbec lze zpracovávat tak nedávnou historii, když její aktéři ještě pořád sedí na křeslech nejvyšších, ale svoboda slova je snad stále ještě neomezená, takže by z toho mohla vypadnout velice zajímavá polemika. A zřejmě nezůstane u jedné, Haggis osobně totiž píše i scénář s názvem Death and Dishonor, který pro změnu pojednává o válce v Iráku. Z prezidenta Bushe by se tak brzy mohla stát "oblíbená" filmová postava.

V Americe se mimochodem Crash znovu vypravil do kin, aby nachytal nějaké ty dolary na pooscarové horečce, u nás se pochopitelně nic takového neplánuje, takže budete muset za tímhle pozoruhodným snímkem vyrazit do půjčoven.