Už je to zase tady. Posledního října se už pravidelně slaví i v Česku. Sice ho nesymbolizují party dětí pobíhající po sídlištích, škemrajíc o Marsky (myslíme čokoládové tyčinky, nikoliv cigarety), ale počet nejrůznějších strašidelných večírků a tuny dýní v českých supermarketech dávají tušit, že Halloween už neslaví jen expati, ale i některé české domácnosti. A k tomuhle svátku samozřejmě patří horor. Nemluvím teď o krveprolití, které zákonitě nastane, když se nožem zakousnete do vzdorovité dýně, ale o klasické fright night - zhasnout, zatlouct okenice, vypnout zvonek a mobil, ohulit volume na maximum a pustit si film, který rozklepe i i nejotrlější hltače žánru.

Americká kinodistribuce samozřejmě každoročně vychází halloweenským fanouškům vstříc, ale tentokrát překvapivě nabízí jen Enderovu hru a komedii Last Vegas (ta může být děsivá jen pro mládež, která se bojí vlastního stárnutí). Tuzemské kinosály alespoň nabízejí kombo U konce světa / Apokalypsa v Hollywoodu, ale to je spíš o prokládání projekce mocnými dávky alkoholu a kamarádské družby, než o kolektivním strachu. A na Carrie radši vůbec nemyslete, tam se vám hrdlo rozhodně nestáhne. Takže nezbývá než tzv. sáhnout do domácích zásob.

Abych se přiznal, vlastně ještě nevím, co si pustím. Z veškeré audiovizuální tvorby mne v posledních týdnech nejvíc děsí televizní Deník Dity P., ale ten má vždy premiéru až v pátek, takže to odpadá. Staré Halloweeny znám nazpaměť a ty Zombieho pokusy mne spíš odpuzují, dokonce k nim místy cítím určitou soustrast, takže taky smůla. Především ale budu dlabat dýni spolu s přítelkyní, a tak musím brát ohledy na její filmové chutě. Pro bližší ilustraci uvádím naší halloweenskou historii:

2008: Halloween (ten původní) - Zasvěcovací rituál se otřásl v základech už při úvodních titulcích. První pohled na Myersovu masku rozhodl o tom, že zbytek večera ovládne Indiana Jones

2009: Kruh - Chtěla, snažila, křičela, utekla... celkem odkoukaná stopáž cca pět minut

2010: Dokonalý únik - Uvolil jsem pustit místo hororu thriller. Dokoukáno jen pod podmínkou, že si předem zjistí, jak to dopadne

2011: Braindead - Pobavený údiv, následně mírně zhnusení po zjištění, že je to od "toho Jacksona". Nicméně sledováno v rámci docela hlučné párty, takže bez zvukové složky, tj. všech fórů a dějového kontextu (jestli tam vůbec nějaký je)

2012: Halloweenská noc - Aneb pokus dávkovat děs po malých kouskách. Zatím nejúspěšnější, leč nakonec nedokoukaný (nikoliv vinou testovaného subjektu). Plánuji halloweenský maraton, až vznikne dvojka.

Věřím, že nejsem sám, kdo v předvečer svátku všech svatých řeší, co vydlabat do dýně a co vložit do přehrávače. Takže jak to děláte vy? Sázíte spíš na jemně napínavé thrillery s překvapivou pointou, horůrky se špetkou humoru (Beetlejuice, Cabin in the Woods), nebo máte to štěstí, že vaše přítelkyně má ráda nejen smažený vepřový řízek, ale třeba i nějakou tu hororovou klasiku, a nelekne se, když Myers švihne sekerou, Jason mačetou a Freddy rukavicí? Poraďte svým kolegům ve zbrani. Malý brainstorming nad osvědčenými halloweenskými klasikami určitě neuškodí.

Osobně se mi z těch jemnějších hororů osvědčily věci jako Gremlins, Lidé z předměstí (´burbs), Chvění a z novějších třeba Super 8. Prostě horory nehorory, ve kterých je míň nebo víc klasické spielbergovské poetiky. Ale sto lidí, sto chutí, tak přihoďte svou trošku do mlýna.