Jméno Tom Clancy musí znát každý. Pokud patříte do náruživé čtenářské komunity, nejspíš jste zachytili jeho romány s analytikem CIA Jackem Ryanem. Pokud jste spíš na filmy, viděli jste čtyři adaptace zmíněných ryanovek. A herní fandové zase nemůžou neznat herní série Rainbow Six, Ghost Recon a Splinter Cell, které se pod Clancyho jménem prodávají už přes 10 let. Bývalý pojišťovák a věhlasný expert na špionážní thrillery už ale bohužel nic nového nenapíše. Po krátké nemoci totiž zemřel včera večer v nemocnici v Baltimoreu.

 

Bylo mu přitom pouhých 66 let, mohl nás tedy obdařit ještě slušnou řádkou románových pecek. I tak ale bude Clancyho odkaz žít dál, a to mimo herní scénu i na filmovém plátně, kam se chystá hned několik jeho výtvorů. Kenneth Branagh nám letos o Vánocích naservíruje reboot Jack Ryan: Shadow Recruit s Chrisem Pinem. Christopher McQuarrie zvažuje adaptaci románu Without Remorse, jež by měla být s novým Ryanem propojená přes postavu Kevina Costnera. Michael Bay se točí kolem celovečeráku podle videoherního Ghost Reconu. A nová filmová odnož Ubisoftu chystá filmový Splinter Cell, ve kterém si zahraje Tom Hardy.

Na nedostatek clancyovského napětí si tak příštích letech určitě nebudeme stěžovat. A to je snad ten nejlepší odkaz, jaký si zesnulý spisovatel může přát...