Star Wars, Pán prstenů, Terminátor... to je jen hrstka filmových značek, který by nikdy nevznikly, nebýt trikového mága a krále stop-motion animace Raye Harryhausena. Že už jste to jméno někdy slyšeli a víte, že se zmíněnými filmy nemá nic společného? To není tak docela pravda. Filmové legendě, která nás dnes opustila v úctyhodných 92 letech, totiž můžeme děkovat prakticky za každou fantastickou podívanou od padesátých let dál.

 

George Lucas, Peter Jackson, James Cameron a spousta dalších oblíbených tvůrců mnohokrát přiznala, že je právě Harrryhousen inspiroval ke stvoření nebo oživení roztodivných bytostí, bez nichž si dnes kinomatografii těžko představit. I přes to ale Harryhausen zůstává trochu ve stínu Stana Winstona a většina lidí ho dnes zná hlavně jako toho pána, co udělal krásné triky k původnímu Souboji Titánů. Ano, alespoň že tak. Harryhausen se ale proslavil dávno před svým posledním celovečerákem a začal se Hollywoodem potloukat o čtyři dekády dřív.

Inspirován King Kongem z roku 1933 se už ve čtyřicátých letech nachomýtl k pár klasickým pohádkám, na ale něž dohlížel především z producentského postu. Poprvé se tedy naplno předvedl až u dobrodružného filmu Mighty Joe Young z roku 1949, na kterém spolupracoval se svým kongovským idolem Wilisem O'Brienem. Trikově převratné dílo mu pak od padesátých let zajistilo vlastní kariéru, během níž Harryhausen vlastnoručně vládl stop-motion animaci téměř 30 let.

Za tu dobu stihl dohlédnout na 15 filmů, mezi nimiž vedle Souboje Titánů najdete i nesmrtelné klasiky UFO útočí!, 20 milionů mil od Země, Tajemný ostrov a především Jásona a Argonauty, v nichž se odehrála ikonická potyčka s šermujícími kostlivci. Vedle Buba, Medúsy a Krakena to byl asi největší Harryhausenův triumf, bez kterého by se takový T-800 nikdy nemohl pokusit sejmout matku Johna Connora.

Losangeleský rodák je tedy dalším celuloidovým velikánem, který se odebral na zasloužený odpočinek. Přejme mu ho. A doufejme, že současná generace trikařů nepřestane kráčet v jeho šlépějích, i když pečlivé ruční modelování dávno nahradily hrátky s jedničkami a nulami. Kreativita a pracovní nadšení především, pánové, jen tak se rodí události hodné mnohaletého vzpomínání!