Warneři chňapli po právech na sci-fi román The Sparrow od Mary Doria Russell a chtěli by do hlavní role Brada Pitta. A kdyby si náhodou nechtěl zahrát hlavní roli jezuitského kápa, jsou ochotni se s jeho produkční společností Plan B podělit o zisky. Těžko říct, jestli z toho má být druhé Umučení Krista, navíc já osobně si neustále pletu jezuity s jehovisty (ze dveří vyrazím příslušníky obojího ;), takže mě příběh knihy začal oslovovat až ve chvíli, kdy jsem zaslechnul cosi o mimozemšťanech. V roce 2016 se totiž svět dozví o nějakých mimozemšťanech, kteří jsou od Země, co by šutrem dohodil. Zatímco vlády všech zemí meditují nad tím, zda jim poslat atomovku nebo chleba se solí, rozhodne se jezuitská církev rozbít prasátko a za našetřené odpustky vyslat elitní komando, které pro jistotu obrátí mimozemšťany na víru dřív, než by to mohla stihnout konkurence.

Brad Pitt a spol. vylezou z rakety, spřátelí se s těmi potvůrkami, ale při výkladu božího učení se něco zvrtne a na obzoru je svatá válka. Když se pak Brad vrátí po několika letech na Zem, jako jediný přeživší z celé výpravy, křikne na něj někdo... Jestřábe, vypravuj. Eh, nebo tak něco a nás pak čeká velkolepé flashbackové líčení, které zřejmě ukrývá nějakou pointu. Nevím, kniha u nás nevyšla a na její anglické vydání nějak nemám chuť. Takže nezbývá než čekat, až s tím Warneři pohnou směrem k první klapce, což by ale nemuselo být hned tak, protože Bradův rozvrh nezná prázdných míst už pěkných pár let.

Pokud by mi chtěl někdo v komentářích (ve zkratce) vysvětlit, proč bych se měl k jezuitům napříště chovat uctivěji, rád si ho poslechnu.