Kápové z Pixaru sotva stihli utřít prach na stole po svých předchůdcích a už se na obzoru rýsují velké změny, které by mohly řadě z vás udělat dobře na duši. Záleží na tom, jak vřelý vztah máte ke klasickým "ručně" animovaným Disneyovkám, které vládly v 80. a 90. letech. Malá mořská víla a Aladin patří do síně slávy, ale osobně bych musel hodně potrápit svojí paměť, abych si tyhle zážitky osvěžil (napadá mě jen armáda otravných sidekicků, kteří čas od času zpívali jako o život). Holt už nejsem nejmladší a (zatím) ani rodič, abych tuhle animovanou nakládačku absolvoval každoročně se svými ratolestmi. John Lasseter ale moc dobře ví, že v dětech se ukrývá nejvíc dolarů a tak by rád Disneyho kormidlo nasměroval k tradičním animákům pro děti. Oživit 2D animaci a písničkové koláže by s jeho know-how neměl být problém a vlastně na to nebude sám, protože začal oslovovat uznávané veterány, aby mu pomohli s chystanou renesancí společnosti.

Na výplatní pásku se tak opět dostává skladatel Alan Menken, který disneyovským animákům pomohl nahrabat hned několik Oscarů za hudbu/písničky. Vrací se i režisérské duo John Musker a Ron Clements, zodpovědné právě za Malou mořskou vílu a Aladina. Zatímco Menken už začal pracovat na hudbě k hrané disneyovce Enchanted (rozcvička), Musker a Clements tráví dlouhé hodiny brainstormingem v Lasseterově kanceláři a ve volném čase leští Malou mořskou vílu, aby se na nadcházejícím DVD releasu pořádně blýsknula.

Uvidíme co ještě Lasseter (a samozřejmě Jobs, jako šedá eminence v pozadí) vymyslí, ale zatím to vypadá na velice příjemné změny. Dá se to samozřejmě chápat i tak, že Pixar si brání svoje CGI políčko a Disneyho chce navést zpátky na políčko tradiční animace, ale pokud to bude znamenat zisky pro celou společnost, pak si zřejmě nebudou stěžovat ani diváci, ani účetní. Jenže pomyslel někdo na Disneyho Pátou kolonu - to čínské nápravné zařízení, ve kterém se měly vyrábět animáky za cenu dvojitého cheeseburgeru s hranolkami a vanilkovým shakem? Tihle chlapci budou zřejmě budou odveleni na jinou práci, třeba leštění kovových mazlíků ze Silicon Graphics. Nevím proč, ale mám z toho tak nějak hřejivý pocit. Nechme se překvapit, jak dlouho mi vydrží.