Jan Prušinovský na sebe jako režisér upozornil celkem povedenou komedií František je děvkař, ale davy fanoušků - včetně redakce MovieZone – si získal až seriálem Okresní přebor, kde představil Slavoj Houslice, fotbalový tým, jemuž musí fandit i člověk, pro něhož je sledování fotbalu podobně zábavné jako předvánoční úklid. Minimálně já a k0C0UR se dokážeme u tohohle momentu smát vždycky a hodně nahlas.

 

Filmový prequel s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka seriálu ani režisérovi rozhodně ostudu neudělal, protože patří mezi to nejlepší, co jsme letos v kině viděli. A teď není řeč jen o kategorii Český film. Každopádně Jan Prušinovský je tvůrce, jemuž musíme fandit. Dokázal natočit dobrý a úspěšný seriál, což v minulých dvou dekádách nezvládl skoro nikdo, povedlo se mu na něj navázat výborným filmem a my se upřímně nemůžeme dočkat, s čím dalším na nás vyrukuje.

 

Zatím se aspoň mrkněte, jakých svých sedm srdečních filmů vypíchl a jak je úderně oglosoval. Třeba tu taky najdete inspiraci, čím si rozšířit divácké obzory:

1. Absolvent (USA 1967, r. Mike Nichols)

Scénu s brejlema jsem vykrad.

2. Intimní osvětlení (Československo 1965, r. Ivan Passer)

Pravidelně jednou ročně.

3. Kikudžiro (Japonsko 1999, r. Takeshi Kitano)

Esence "tha gap humor" a vůbec mám rád všechny filmy o gangsterech, co se na ně nalepí nějaký dítě.

4. Byt (USA 1960, r. Billy Wilder)

Přeju si strávit aspoň minutu ve výtahu s Shirley MacLaine. Teda... s dvacetiletou Shirley MacLaine samozřejmě.

5. Wandafuru Raifu (Japonsko 1998, r. Hirokazu Koreeda)

Tohle nevím jak popsat. Mnohokrát odkládáno. Film, co leží léta na polici zcela přehlížený. A pak mě takhle zfackuje. A od té doby ještě mnohokrát.

 

6. Sexmise (Polsko 1983, r. Juliusz Machulski)

Na první pohled generační záležitost, první poluce a tak. Na druhý pohled stále skvěle fungující film, který krásně stárne.

 

7. Špinavé ulice (USA 1973, r. Martin Scorsese)

"We don´t pay mooks...what´s the mook?" A pak o sebe rozbíjej tága a při tom hrajou The Marvelettes. Tu scénu jednou vykradu.

Nevešel se jedinej Hitchcock, Allen, Lynch... Nevím který jejich film vybrat, mám rád všechny. Ani jeden kousek s Adamem Sandlerem? Ksakru!

Tak co na to říkáte?