Když filmař oznámí svým producentům, že hodlá natočit sequel nejvýdělečnějšího filmu všech dob, radostí se jim rozklepou kolena. Avatar je totiž zdroj takového balíku peněz, o kterém se většině z nás ani nezdá. Když tedy Cameron slíbí rovnou dvě pokračování, většina lidí z 20th Century Fox by mu nejraději vlastnoručně vytesala podobiznu do Mount Everestu. Jenže co teď. Portrét přes celou stranu Měsíce? Cameron totiž naznačil pokračování další. Možná se dožijeme čtvrtého Avatara.

V rozhovoru pro The New York Times se totiž legendární filmař rozpovídal o své (nejen) filmařské budoucnosti a jak to tak vypadá, už ho nebaví číst cizí scénáře a produkovat filmy, které pak stejně stojí za starou belu (Alister Grierson se asi za Sanctum nebude stydět o moc méně než Železný Jim). Kdepak. Cameron na nic jiného než na Avatara nehodlá v příštích několika letech ani sáhnout - tedy krom dokumentů.

Chce se totiž zaměřit na to, co je potřeba mladé generaci sdělit o současném stavu naší milované planety a chce to samozřejmě udělat stejným způsobem, jakým to provedl v prvním Avatarovi. Jen ne jednou, ale ještě třikrát. Dvojku a trojku potvrdil oficiálně už dávno, teď se ale poprvé zmínil o tom, že uvažuje také o čtyřce. U Foxů si bez debat mnou ručičky. I kdyby totiž v příštích letech nic jiného neprodukovali, nikdo nepochybuje o tom, že jim Avatar přinese tak ohromné peníze, že několik let na to nebudou muset hnout brvou.

Otázkou je, co hodlá Cameron dělat s dalšími chystanými projekty. Nejvíce se samozřejmě mluví o Battle Angel, o němž ještě nedávno prohlašoval, že se ho nehodlá vzdát a nikoho jiného k látce nepustí. Pokud se teď ale, jak tvrdí, hodlá zaměřit pouze na Avatara a pokud opravdu plánuje tři další díly, znamenalo by to, že se do adaptace japonského comicsu pustí třeba za deset let. S přihlédnutím k faktu, že dvojka Avatara dorazí nejdříve za tři roky, by to mohlo být i později.