Na zdech New Orleans ještě zasychá nová omítka a Wong Kar-Wai (naposledy 2046) už přemýšlí nad tím, jak tuhle americkou tragédii převést na celuloid. Ve Státech tahle zprávička samozřejmě vyvolala řadu odmítavých reakcí. Takhle brzy se přece nemůže žádný filmař, ať už z Hollywoodu nebo z Pekingu, onou obrovskou tragédií zabývat. Tyhle zlé jazyky evidentně neznají Wongův styl. Štáb i herci z dramatu 2046 by mohli vyprávět. Snímek se točil s přestávkami asi pět let a ještě po premiéře v Cannes ho Wong pro jistotu napůl přestříhal. Tenhle člověk zkrátka není spokojený nikdy a tak se můžeme filmového hurikánu Katrina dočkat klidně až na koci téhle dekády.

Vizi už má ale Wong Kar-Wai hotovou a v hlavní roli svého filmu vidí jen a jen Adriena Brodyho. Ten mu vzkázal skrze komunikační kanály, že chce nejdřív vidět scénář, ale to je spíš takové to zpožďovací gesto, protože kdyby kývnul hned, dav by ho ušlapal. Všichni přece víme, že herci scénáře nečtou, to je práce jejich agentů. A všichni taky víme, co říká pojem scénář Wong Kar-Waiovi. Jedna z klasických filmařských pouček zní "finální scénář neexistuje" a Wong ji bere doslova a proto ani žádný scénář nedopíše do konce. Improvizace je základ, Adriene. Tak se raději koukej rychle rozhodnout, jinak se tohohle filmu nejspíš nedožijeme.

Teď už jenom čekat na nějaký ten film o tsunami (první nesmělé náznaky už tiskem proběhly) a samozřejmě hádat, jak si poradí Paul Greengrass a Oliver Stone se svými 9/11 projekty. Že jste to vy, můžete se pokochat první fotkou Nicolase Cage v roli hasiče-hrdiny. World Trade Center má premiéru v srpnu, Flight 93 už koncem dubna.