Být nejslavnější gangster všech dob není sranda. Al Capone už se na televizní obrazovku a filmové plátno podíval nesčetněkrát, v Hollywoodu ale pořád mají dojem, že si ho diváci užili málo. De Palmův prequel k Neúplatným sice trčí někde v "developement hell" (měli si v něm zahrát Nicolas Cage a Gerard Butler), mladý Capone se ale brzy objeví ve Scorseseho seriálu Boardwalk Empire (Stephen Graham - na obrázku). A jak se zdá, dostane i vlastní nový film.

Ten s novinkou od HBO nesouvisí, jde totiž o projekt Warner Bros. nazvaný Cicero (podle jednoho z Caponeho slavných sídel). Stojí za ním scenárista Walon Green, který se propsal snad všemi verzemi televizního Zákona a pořádku a má na svědomí i Peckinpahovu Divokou bandu, a měli bychom se v něm podívat na Caponeho vzestup do gangsterských výšin. V jeho cestě z brooklynských slumů mezi chicagskou smetánku mu hodně pomohla prohibice, čeká nás tedy další výlet do Ameriky dvacátých let. V čem by měl být tentokrát jiný?

To není moc jasné, scénář ale prý není dvakrát moderním počinem. Spíš upomíná na gangsterské klasiky s Edwardem G. Robinsonem a Jamesem Cagneym, což je pro fanoušky Hříšných andělů nebo Bouřlivých dvacátých let výborná zpráva. O takhle old-schoolovou gangsterku se naposledy pokusil Michael Mann s Veřejnými nepřáteli, hrátky s digitální kamerou ale nepřinesly zdaleka takový požitek, v jaký se zpočátku doufalo. Doufejme tedy, že se právě hledaný režisér nebude snažit experimentovat (De Palma má čas!), a vypadne z něj alespoň poctivý přírůstek do žánru. Drsňáků s Thompsony a klobouky není nikdy dost.