Guillermo del Toro minulé týdny opakovaně sliboval, že se pár dní po Comic-Conu dozvíme, jaký bude jeho další režijní počin. A ta chvíle nadešla. Opuštění Hobita ho sice pořád mrzí, tenhle smutek ho ale brzy přejde, protože se mu podařilo těsně před zelenou dotlačit jeden z jeho vysněných projektů - adaptaci hororového románu V horách šílenství od H. P. Lovecrafta.

O té slýcháme už nespočet let, nyní by však měla výprava do Antarktidy, která v třicátých letech minulého století omylem probudí dávné bohy, konečně ožít. A to ve 3D, s rozpočtem kolem 130 milionů dolarů a eRkovým ratingem. Jde o obrovský risk, je tedy překvapivé, že projekt našel domov zrovna u studia Universal, které se po několika velkých propadácích (Zelená zóna, Vlkodlak) zřejmě nepřestalo bát ambiciózních projektů.

Tenhle chvályhodný krok má ale svůj důvod, a tím je, že filmu svůj produkční dohled (a samozřejmě jméno do trailerů a plakáty) propůjčí sám James Cameron. Ten nedávno řekl, že kromě 3D remaku Fantastické cesty (po odchodu Paula Greengrasse zatím bez režiséra) moc produkovat nehodlá, u Del Torova pokusu o pořádný áčkový horor ale hodlá udělat výjimku. Znechuceni tím, že se žánr smrsknul na laciné béčkové krváky o milionu dílů, hodlají pánové stvořit něco na úrovni Vetřelce, Věci nebo Kubrickova Osvícení. A lepší látku si pro to asi vybrat nemohli. Preprodukce začne za pár týdnů, natáčet by se mělo příští léto, a jásat se může už teď. Snad to nebude naposledy.