Filmová adaptace románu Cormaca McCarthyho Cesta sice na Oscarech nikomu zrak nevytřela a ani v kinech to nebyla žádná sláva, rozhodně se však nedá říct, že by šlo o špatný film. Svoje kvality měl, jen jich nebylo tolik jako v případě Tahle země není pro starý.

Režisér John Hillcoat ale nikoho o svém talentu přesvědčovat nemusí. Už jeho australský western Proposition ukázal, že tenhle chlapík to sice v Hollywoodu nebude mít jednoduché, ale jeho kariéru stojí za to sledovat. Točí ošklivé, špinavé a brutální filmy. A točí je dobře. Teď se však nejspíš rozhodl zkusit i něco malinko komerčnějšího. Chystá totiž remake francouzské klasiky Jeana – Pierra Melvilla Osudový kruh.

Příběh propuštěného kriminálníka, který se spojí s uprchlým vězněm a bývalým policistou a začne dělat lumpárny, je jedním z nejslavnějších filmů Alaina Delona a americkou verzi měl dlouho točit asijský režisérský zázrak Johnny To (jeho Exiled nás ve Varech kdysi solidně odrovnalo). V remaku se měli objevit Orlando Bloom, Liam Neeson nebo Chow Yun-Fat a počítalo se i s čestnou miniroličkou pro Delona. Teď je ale situace nejspíš úplně jiná. Je možné, že scénář Steva Knighta, jenž napsal třeba Východní přísliby, poputuje do koše a Hillcoat začne úplně od začátku. Každopádně drsnou a atmosférickou kriminálku bychom od něho viděli rádi stoprocentně. Atmosféru totiž tenhle rejža umí.