Nikdy neříkej nikdy, ale zatím to vypadá, že minimálně na televizní obrazovce to má 24 hodin spočítané. Osmá sezóna bude prý zakončena ve velkém stylu, pak už dopípají obří digitálky a Jack Bauer bude patřit minulosti. Pokud čekáte, že u toho Kiefer Sutherland vypustí duši, zřejmě doufáte marně. Foxům se sice nepodařilo seriál prodat konkurenci, ale v celovečerní tečku se pořád ještě doufá. Dokonce se teď oprášily několik let staré informace o tom, že by měl Jack zavítat do střední Evropy, konkrétně do Prahy. Asi mu tu ukradnou kufry na Hlaváku a on bude muset běhat po Václaváku, aby chytil místní lapky. Mám pocit, že na to by mu den nestačil, natož 120 minut blockbusterové stopáže.

Ale zpátky k jádru pudla. Čtyřiadvacítka se trápila. Dlouho, bolestivě a skoro bych řekl až nedůstojně. Po slabší páté sezóně nám slíbili restart, ale zůstalo jen u velkého výbuchu zkraje šestky, kterou pohřbila slabá zápletka a zmatečný střih akčních sekvencí. Seriál, který kdysi udával směr televizní akce filmových měřítek (doporučuji nakoukat druhou a třetí sezónu), najednou šetřil, kde se dalo. Vizuální lízátko v podobě Elishy Cuthbert zmizelo, Kieferovo "dammit!" se trochu oposlouchalo a některé zvraty už se začaly trochu zajídat. Především ale tvůrci usnuli na vavřínech, co se technické stránky týká. Sedmá sezóna, novátorsky se odehrávající ve Washingtonu, prošuměla i díky slaboučkému ději a předvídatelným zvratům, takže není divu, že se opět množily zvěsti o tom, jak seriál zrezivěl.

Osmá sezóna seriál znovu přesídlila (do New Yorku), postavila novou CTU (hnusnou sklo-železo-betonovou... není divu, že Jack při první návštěvě prohlásil "I Hate This Place") a nasypala do mlýnku na maso nové postavy. Ratingy se ale zvednout nepodařilo a seriál už se nezbavil únavového syndromu. Jeho zaříznutí je tak v určitém smyslu pozitivní zprávou, jakkoliv televizní nebe momentálně nenabízí odpovídající náhradu.

Může ještě Jacka něco zachránit v očích hardcore fandů, co zasněně vzpomínají na špičková camea a hyperakční finále druhé sezóny? Možná kdyby se scenáristé konečně odvázali a Foxové si v posledních dílech trochu pustili žilou a poslali Jacka do důchodu se vší parádou. U Ztracených vidíme, že ani trpký prostředek seriál neposlal úplně do kopru a po páté sezóně teď všichni s napětím čekají na velké finále. Mohl by Jack své fandovské základně prokázat podobnou službu? Jestli pak přijede do Prahy natočit ten celovečerák, přivítám ho osobně s mávátkem.