Chris Rock už si svoji užvaněnou kušnu na hollywoodskou smetánku otvírat nebude. Pro jeho ortodoxní příznivce je to možná primárně zklamání, ale přiznejme si, že naškrobenými saky a úhledně zamotanými vázankami ovládaný oscarový ceremoniál nedovolil Rockovi víc než pár frků na uvítanou a pak jen rutinní provázení od sošky k sošce s minimem prostoru pro tlučhubovské srandičky. Zjištění, že si organizátoři na Rocka letos nevzpomněli proto nemůže ani nijak šokovat.

Mluvilo se sice o Whoopi Goldberg, i o Stevu Martinovi, největší naděje se však vkládali do matadora Billyho Crystala. Ten ale odmítl, takže volba padla na nováčka. Jméno Stewart si asi většina z vás spojí s Shakespearovským představitelem Profesora X a kapitána Pickarda. Ale nelekejte se, Oscaři jsou jednou z nejsledovanější událostí televizní sezóny a ne celovečerní verzí Domácího štěstí, takže průvodní slovo charizmatického „staříka“ není zrovinka ideálním barvivem.

Konzumaci 78. ročníku Oscarů nám tudíž usnadní Jon Stewart, který šéfuje v Americe hodně populární Daily Show s Jonem Stewartem (s kým jiným, že ano...). Není to žádný zelenáč, protože na rozdíl od Maire Retkové oprašuje na kamnech nějakou tu cenu Emmmy a do životopisu může připsat i zkušenost s moderováním Grammy zkraje nového tisíciletí. Navíc si střihl „zprávaře“ v Jay a Tichej Bob vrací úder - najděte mi vhodnější předpoklad k moderátorské způsobilosti... Ale oscarové zkušenosti mu chybí a jejich nabývání má produkci dopomoci k dalšímu osvěžení malinko zatouchlé sešlosti, které trvale klesá sledovanost. O úspěchu se rozhodne až 5. března v Kodak Theatre, ale už teď vám smíme slíbit, že budeme u toho.