Minule jsem tu měli Seana Conneryho, a tak to teď bude vypadat, že a) vybíráme samé důchodce, b) máme slabost pro Brity jako poleno. Správně je ovšem cé. Patrick Stewart je ve filmové branži trestuhodně nevyužitý. V podstatě se vytratil s třetím dílem X-Menů (ve čtyřce, pokud k ní dojde, si pravděpodobně pouze "štěkne"), protože jak sám říká "Když chcete v Los Angeles dělat divadlo, většina televizních a filmových producentů se k vám začne chovat jako byste měli nějakou nemoc". A Stewart divadlo miluje, dokonce natolik, že by mohl ve znalostech Shakespearea soutěžit s Kennethem Branaghem. Na rozdíl od něj hraje jako o život na prknech, co znamenají svět (přímo v Shakespearově rodném městě), protože tahle láska nerezaví. V devatenácti letech začal přicházet o vlasy, ale sudičky mu do vínku nadělily příjemný hlas a herecké nadání. Není divu, že větší část jeho filmografie tvoří dabing animovaných filmů a v poslední době i počítačových her.

Rozdíl mezi ním a Branaghem? Stewart zlobí a odmítá brát malé, ale vděčné roličky. Hollywoodskou slávu ochutnal jen v době, kdy jeho seriálový Star Trek přebíral žezlo od filmové posádky Williama Shatnera. Stewart ani nemrknul a s modernizovanou Enterprise dokráčel do myslí celé nové generace fanoušků. A taky ke čtrnáctimilionovému šeku za desátý celovečerák s podtitulkem Nemesis. Ten ovšem znamenal definitivní konečnou, protože se do kina trousilo čím dál tím méně lidí (v českých se film pro jistotu neobjevil vůbec). Nebyla to Stewartova chyba a fakt, že producenti pohřbili na místě přešlapující sérii by neměl zkalit těch sedm nádherných let s posádkou Nové generace. Jakkoliv se Abrams snaží restartovat od kořenů a nabízí mladého Kirka, na plešatějícího Picarda a jeho partu (především androida Data, jeho představitel - Brent Spiner - mimochodem šel Stewartovi na svatbě za svědka) se zapomenout nedá. Tím spíš, že Stewarta ve správný okamžik chytil Bryan Singer a svěřil mu jednu z nejdůležitějších marveláckých postav. V obrovském X-Men universu funguje Profesor X jako Brumbál v Harrym Potterovi. Začátek a konec, alfa a omega.

Možná i proto nám Stewart po pár letech letech od premiéry začíná chybět. Jako vypravěč a dabér nás možná tu a tam provází slabšími kousky sezóny, ale kdo sledoval jeho dřívější kariéru pozorně, ten moc dobře ví, že umí vyskočit i ze škatulky dobráků. Sadistický Dr. Jonas z Gibsonova Spiknutí je názorným příkladem toho jak zahrát padoucha na hraně úmyslné parodie a třípatrové husí kůže napříč kinosálem. Mám pocit, že všichni kvalitní potterovští záporáci jsou už rozebráni, takže budeme muset Stewarta natlačit jinam, ale ať se toho proboha někdo ujme. Bylo by příjemnou změnou vystřídat na stříbrném plátně trekovské ex-kapitány. William Shatner sice ve Fanboys rozehřeje nejedno geekovské srdce, ale že bychom za Stewartem museli až na Hamleta? Patricku, vezmi telefon do ruky. Točit nebo netočit? Točit!

p.s. Role na kterou je Stewart nejvíc pyšný - cameo v britském seriálu Kompars (jeho producent Ricky Gervais ho obsadil do svého nového filmu, ovšem pouze jako vyprávěče).