Po Východních příslibech nám bylo jasné, že David Cronenberg nastudoval minimálně bibli ruské mafie. A teď se mu to bude celkem hodit. Dokážete si ho představit jak točí dalšího Bournea? Naštěstí nemusíte, protože i když bude točit knižní adaptaci Bourneova duchovního otce, Roberta Ludluma, bude tenhle film z trochu jiného soudku. Nabízí se spíš srovnání s Rudým horkem.

The Matarese Circle je o globální konspiraci uprostřed studené války, při jejímž rozlousknutí musí spojit síly odvěcí nepřátelé - agent CIA (Denzel Washington) a jeho rival z KGB (že by se Viggo Mortensen znovu učil ruská slovíčka?). Místo hlášek o hamburgerové kultuře čekejte spíš nekompromisní nahlédnutí do zákulisí tajných služeb. Není sice jisté, jestli Cronenberg příběh neupdatuje, ale i vzhledem k aktuální situaci by skryté kočkování mezi supervelmocemi působilo věrohodně. 

Scénář píše dvojka Michael Brandt a Derek Haas (Wanted), která má konspirace v malíčku. Děj má podle všeho tajuplný přesah ve stylu Šifry mistra Leonarda, ale adventurního putování z místa A do místa B se v Cronenbergově případě snad bát nemusíme. S Mortensenem nebo bez něj, vypadá to jako lákavá špionážní vsuvka a vzhledem ke Cronenbergově nově objevené lásce k hezkým vizuálům (aniž by jeho filmy přestaly být ponuré a zevnitř správně "špinavé"), můžeme pomalu vyhlížet první obrázky z natáčení.