...což je zpráva, kterou jste už pravěpodobně slyšeli. Jerry Bruckheimer a Disney Pictures si zkrátka uvědomili, že to do příštího léta nestihnou, zvlášť když z každého nepřítele musí po zásahu mečem vytéct metrák písku. A tak cukli s termínem (ten momentální je Memorial Day, týden po premiéře čtvrtého Shreka). Důvodů k přesunu ale bylo víc a jeden z nich obstaral dokonce Jerryho starý známý - Michael Bay.

Ano, Prince of Persia měl mít premiéru pouhý týden po druhých Transformers. A historie už několikrát dokázala, že v podobných soubojích to vždycky odnese ten mladší, bez ohledu na to, kolik peněz mu nasypete do vybavení. Proti Shiovi by se zkrátka zarostlý Jake Gyllenhaal nechytal a startovat případnou trilogii ve stínu podobného megahitu by se nemuselo vyplatit. Potíže s časem jsou tak mnohem spíš potížemi s načasováním. Mike Newell už vesele natáčí v Maroku, ale Disneymu možná dělalo starosti, že ILM má a bude mít plné ruce práce právě s druhými Transformery a na Prince už by nezbyli ti "nejlepší z nejlepších". Posun se ale vyřešil kulišácky, na místo po Princovi se hnedle přesunula romantická komedie The Proposal s Ryanem Reynoldsem a Sandrou Bullock. Termín "vata" právě získal konkrétní podobu.

Je to škoda, protože za optimálních okolností se to stihnout dalo a hernímu žánru by to rozhodně prospělo. Princovi se v prvním plánu dokonce povedlo překonat hrozbu herecké stávky. Na tu už se teď regulérně kašle, protože nikdo nevěří, že k ní dojde. SAG pravděpodobně nezvládne ani odhlasovat možnost jít do stávky a tak začíná mít pověst "psa, který štěká, ale nekouše". Ke kličkování ale dochází pořád. Situace se nevyřeší minimálně do října a proto se teď jede podle starých smluv. Většina projektu z léta 2009 (Andělé a démoni, Terminátor 4, Transformers 2) ale riskla i hrozbu stávky a roztočila kamery. Dobře udělali, holomci. Naopak už teď můžeme z těch titulů nadcházejícího léta vyškrtnout remake A-Teamu. Bez obsazení s ním John Singleton nepohne ani o píď a termín je i bez rozsáhlých trikových (ty nepotřebujeme) a akčních (ty chceme!) scén až příliš napnutý. Podobný osud ve stávkovém ovzduší potkal celou řadu dalších projektů a možná i proto odpadávají pecky z nadcházející sezóny a postupně zalidňují hubený rok 2010. I mluvčí Warnerů řekl, že nehodlají dál vyčkávat, protože nemohou nechat studnu vyschnout. Nezbývá než jim držet palce, abychom měli za dva roky proč chodit do kina. :)